Blockchain (blokzinciri) teknolojisinin Bankacılık ve Finans Hukuku çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of blockchain technology within the framework of Banking and Finance Law
- Tez No: 693055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FETHİ ŞUA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Banking, Science and Technology, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Gelişen teknolojinin sonuçlarından biri olan dijitalleşme ve dijital dönüşüm kavramları bugün birçok ülkeyi ve sektörü etkisi altına almıştır. Ancak, bankacılık ve finans sektörü, dijitalleşme ve dijital dönüşüm kavramlarından en çok etkilenen sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Sektörde yer alan finans şirketlerinin hizmet sunma şekilleri ve bu şirketlerin hizmet verdiği tüketicilerin de paralel olarak hizmet alma yolları gün geçtikçe dijitalleşme ile birlikte hem daha az maliyet hem de daha fazla sürat içermektedir. Dijitalleşme çerçevesinde ortaya çıkan yeni finansal hizmetler karşılığında bir gereksinim olarak finans hukuku kapsamında yeni regülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Tezimizin konusunu oluşturan blockchain (blokzinciri) teknolojisinin bankacılık ve finans hukuku çerçevesinde değerlendirilmesi aşamasında öncelikle blockchain terminolojisinde önem arz eden kavramlar açıklanacak, daha sonra blockchain teknolojisinin farklı ülkelerdeki finans sektörlerinde yer alan uygulamalar ve hukuk düzenleri üzerindeki etkileri örnekler ile karşılaştıracak ve son olarak da blockchain teknolojisinin Türk bankacılık ve finans sektörü ile hukuk sistemindeki etkileri tartışma konusu yapılacaktır. Blockchain teknolojisinin bankacılık ve finans hukuku çerçevesinde değerlendirilmesinin tez konusu seçilmesindeki en önemli sebepler ise konunun çeşitli çevrelerde henüz tartışılmaya başlanması ve konu hakkında bilimsel nitelikte çalışmaların sayısının oldukça az olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Digitalization and digital transformation concepts which is one of results of developing technology have affected many countries and sectors today. However, banking and finance sector is the most affected sector by the digitalization and digital transformation concepts. The ways in which the financial companies in the sector provide services and the ways in which the consumers served by these companies receive services in parallel include both less cost and more speed with digitalization. New regulations have been realized within the scope of financial law as a necessity in return for new financial services arising within the framework of digitalization. During the evaluation of the blockchain technology within the framework of banking and financial law which is the subject of our thesis, the concepts that are important in blockchain terminology will be explained first, then the effects of blockchain technology on the practices and legal systems in the finance sectors in different countries will be compared with examples, and finally the effects of blockchain technology on the Turkish banking and finance sector and the legal system will be discussed. The most important reasons for the selection of the thesis subject of evaluation of blockchain technology within the framework of banking and finance law are the fact that the subject is being started to discuss in various circles yet and the number of scientific studies on the subject is quite low.