Moliere'in 'Cimri' adlı oyunundaki 'Elise' karakterinin kukla uyarlaması
The puppet adaptation of 'Elise' character in Moliere's play titled 'The Miser'
  1. Tez No: 693056
  2. Yazar: ŞÜHEDA KÜÇÜKALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL DAŞKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada,“Moliere'in 'Cimri' Adlı Oyunundaki 'Elise' Karakterinin Kukla Uyarlaması”ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, 17. yüzyılın sosyokültürel özelliklerini yansıtan bu eserin ve seçilen Elise karakterinin, kuramsal ve görsel incelemesinin yapılarak kukla üzerine uyarlanmasıdır. Zengin fakat aşırı cimri bir babanın kızı olarak dünyaya gelip, varlık ve yokluk ikilemi içinde hayatını sürdüren Elise, saray dışı yaşamın temsili karakteri olarak dönemin görsel unsurları konusunda referanslar sunmaktadır. Dönemin karakterleri ve kostümleri genel olarak saray hayatının özellikleri üzerinden yorumlandığından, bu araştırma ve uygulamalar, kukla ve kostüm geleneği konusunda yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır. Dolayısıyla çalışmada bu yönde bir araştırma zemini oluşturulmuş ve uygulamalı olarak, sarayın dışındaki sosyal hayatın içinde yer alan karakterlerin görsel ve biçimsel yorumu kukla üzerinde sergilenmiştir. Moliere'in 'Cimri' adlı oyunu kapsamında bir karakter üzerinden yapılan kukla uyarlaması, dönemin toplumsal ve bireysel yaşam koşullarını yansıtması ve çağdaş bir yaklaşımla yorumlanması bakımından da kaynak oluşturan bir araştırma örneğidir.
Özet (Çeviri)
In this study,“Puppet Adaptation of 'Elise' Character in Moliere's Play Titled 'The Miser”is discussed. The study aims to adapt this play, which reflects the sociocultural characteristics of the 17th century, and the chosen character of Elise, on a puppet, by making a theoretical and visual analysis. Born as a daughter of a rich but extremely miser father, Elise, who lives in the dilemma of wealth and poverty, offers references to the visual elements of the period as a representative of life outside of the palace. Since the characters and costumes of the period are generally interpreted through the characteristics of palace life, these researches and applications provide a new perspective on puppet and costume tradition. Therefore, in this study, a research base was formed in this direction and the visual and formal interpretation of the characters in the social life outside the palace was displayed on a puppet. Puppet adaptation based on a character within the scope of Moliere's play 'The Miser' is an example of research that creates a source in terms of reflecting the social and individual living conditions of the period and interpreting it with a contemporary approach.