Uluslararası göçe etki eden faktörler: Çekici güçler yaklaşımı
Factors affecting international migration: Pull forces approach
  1. Tez No: 693062
  2. Yazar: BUKET ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Uluslararası göç bireylerin vatandaşı olduğu ülkelerden çeşitli sebeplerle bir başka ülkeye yerleşmesi olarak ifade edilen bir nüfus hareketidir. Temelinde insan faktörü olması nedeniyle göç bir işgücü hareketliliği olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle gerek göçe ev sahipliği yapan ülkeler gerekse göç veren kaynak ülkeler açısından özellikle kalkınmaya yansımaları kaçınılmazdır. Bu durum ülkelerin çeşitli göç politikaları geliştirmesini gündeme getirmektedir. Bununla birlikte söz konusu politikaların geliştirilmesi esasında göçün nedenlerinin iyi tanımlanmış olması ile ilgilidir. Böylece bireylerin göç kararında etkisi olan faktörlerin göz önünde bulundurulması potansiyel göç politikalarının etkinliğinin artmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı uluslararası göçün dinamiklerini OECD ülkeleri için çekici faktörler yaklaşımıyla ele almaktadır. Bu amaç etrafında göçe etki etmesi muhtemel çekici faktörler ekonomik, sosyal, çevresel, politik ve kurumsal olmak üzere beş farklı kategoride ele alınmıştır. Söz konusu araştırma 2000-2017 dönemi verileri ile Panel Vektör Autoregression (PVAR) yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ekonomik göstergeler bakımından uzun dönemde bu ülkelerde işsizlik oranı ve ekonomik büyüme artışının göçmen nüfusu azalttığı, küreselleşme ve sağlık harcamalarının ise göçmen nüfusu artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Çevresel faktörler olarak emisyonların uzun dönemde göç üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı gözlemlenirken, ülke yüzölçümünün ve ekilebilir alanların göç üzerinde pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Sosyal faktörlere ilişkin sonuçlar insani gelişim düzeyinde bir iyileşmenin ev sahibi ülkelerde göçmen nüfus artışına neden olduğunu gösterirken, internet kullanımındaki artışın göçü azaltıcı etkisini ortaya çıkarmıştır. Politik faktörlerden demokrasi düzeyi, hükümet ideolojisinin sola yakınlığı ve kadınların politik güçlendirilmesi bu ülkelere göçü teşvik etmektedir. Son olarak kurumsal faktörler için elde edilen bulgulara göre ekonomik özgürlük ve sivil toplum katılım endeksi göçmen nüfus üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
International migration is a population movement that is expressed as the settling of individuals in another country for various reasons from the countries of which they are citizens. Migration is accepted as a labor mobility because it's base is the human factor. For this reason, its reflections on development are inevitable, especially in terms of both countries hosting the migration and the originating countries. This situation brings the development of various immigration policies of countries to the agenda. However, the development of these policies is mainly related to the well- defined causes of migration. Thus, considering the factors that have an impact on the migration decision of individuals, increases the effectiveness of potential migration policies. In this context, the aim of this study is to examine the dynamics of international migration with the pull factors approach for OECD countries. The potential pull factors are discussed in five different categories: economic, social, environmental, political and institutional. The research is carried out using the Panel Vector Autoregression (PVAR) approach with the data of the 2000-2017 period. In terms of economic indicators, it has been concluded that the unemployment rate and economic growth increase in these countries in the long run decrease the immigrant population, while globalization and health expenditures increase the immigrant population. While it has been observed that emissions as environmental factors have a statistically insignificant effect on migration in the long run, it has been determined that the land area and arable land have a positive effect on migration. The results on social factors revealed that an improvement in the level of human development led to an increase in the immigrant population in host countries, while the increase in internet use revealed the effect of reducing migration. Among the political factors, the level of democracy, the closeness of the government ideology to the left and the women political empowerment encourage immigration to these countries. Finally, according to the findings for institutional factors, economic freedom and civil society participation index have a positive effect on the migration.