II. Abdülhamid Dönemi'nde Lübnan (1876-1909)
Lebanon during the reign of II. Abdülhamid
  1. Tez No: 693071
  2. Yazar: ÖZLEM SAÇINTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Orta Doğu'da önemli bir ülke olan Lübnan ile ilgilibu çalışmamda amaç Lübnan'ın içindeki farklı etnik grupların bir arada nasıl yaşadıklarını, ne gibi sorunların var olduğunu ve bu bölge Osmanlı Devleti tarafından nasıl idare edildiği incelenilmektedir. Giriş kısmında Lübnan'ın kökeni ve ilkçağlardaki siyasi durumu hakkında bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde Lübnan'ın tarihi boyunca idari anlamda mutasarrıf ve valiler tarafından yönetimindeki zorluklarla baş etme yolları bulmaya çalışıp buradaki idareciler hakkında bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde Lübnan'ın tarihten bu yana birçok etnik ve sosyal grubun yaşadığı ve bu bölgeye etkileri ele alınmaktadır. Marunî ve Dürzî çatışmaları ve bunu fırsat bilen batılı devletlerin Lübnan bölgesi üzerindeki emelleri tarih boyunca devam etmiştir. Lübnan tarih boyunca karışıklıkların çok olduğu bir coğrafya olmuştur. Özellikle II. Abdülhamid döneminde bu bölgede yer alan gruplar iyice birbirine girmiştir. Üçüncü bölümde Lübnan ekonomik yapısında bu çatışmalar ekonomiği bile etkilediğini görmekteyiz. Lübnan'ın limanlar ticaret için çok önemli bir yere sahipti. Dut ağaçların burada çok olmasından dolayı ipek böçekçiliği yetiştirilip kaliteli ipek üretimi yapılmaktaydı. İpek üretimi İngiltere, Fransa, Almanya için çok önemli olması buradaki ticareti de etkilemekteydi. Ticaretin yüzde sekseni ile Hristiyan gruplar yüzde yirmisi ile Müslümanların ilgilenmesi ve Hristiyan grup olan Marunîlerin Fransa'ya destek vermesi bu bölgede Fransa'nın güçlenmesine fırsat veriyordu. Gruplar arasında eşitliğin olmaması ve dış güçlerin müdahalesi Osmanlı Devletinin buradaki yönetimini hayli zorlaştırmıştır. Bu çalışmada genel olarak Başbakanlık Osmanlı arşiv belgeleri, kitaplar, makaleler ve bazı tezlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In my study about in the Lebanon wich is an important country in the Middle East, the aim is to examire how different ethnic graups in Lebanon livea together, what problems existed there ad how this region was governed by the Ottoman Empire. In the in tradvetion, the information about the origin of Lebanon and its political situation in ancient times was given. In the first part, the information about the administrators in Lebanon who are trying to find ways to cope with the difficulties in the meaning of administrafive of the goverros and passesars throughout the history of Lebanon was taken part. In the secand part it was handled that Lebanon has been in habited by many ethnic and social groups since history and the effects of them on the region. Maronite and Druze conflicts and the ambitians of western states on the Lebanon region who took the advantage of this have gone on throughout the history. Lebanon has been a geography with loto of confusion throughout the history. Especially during the reign of II. Abdulhamid, the groups in this region fell out with each other thoroughly. In the third part we see that the conflicts of these groups even have an effect on the Lebanon economic structure. The parts of Lebanon had a very impartant place for trade. Because of the abyndance of mulberry trees here, silkworm was raised and quality silk was praduced. Because of the Fact that silk production was very impartant for England, France and Germany also affected the trade thre. With the 80 % of trade Christian groups, 20 % of trade Muslim interest and also the support of the Christian group, Maronites, to France gave the apportunity to strengthen France in this region. The lack of equlity between the groups and intervition of foreign powers made the administration of the Ottaman Empire very difficult. In this study from the Ottaman archive documents of the Prime Ministry, books, articles and some theses were gererally berefitted.