İsmail Lütfi Bey (Simavi) ve Liverpool Başşehbenderliği
Mr. Ismail Lutfi (Simavi) and the consul general of Liverpool
- Tez No: 577359
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti, klasik dönemden farklı olarak uluslararası münasebetlerde gösterdiği mücadelelerde diplomasiyi çok daha etkili kullanmıştır. Bu sayede elçiliklerin yanında şehbenderlikler, yapısal ve işlevsel değişikliğe uğrayarak uluslararası ilişkilerde önemli bir diplomasi unsuru haline gelmiştir. Hariciye Nezareti görevlileri de şehbenderlik ağını genişleterek bu mücadele sahasını etkili şekilde kullanmıştır. Böyle bir süreçte bir paşa çocuğu olarak dünyaya gelen İsmail Lütfi (Simavi) Bey dönemin önemli diplomatları arasında yer almaktadır. İsmail Lütfi'nin İstanbul'da başladığı eğitimi Lübnan'da bir Fransız okulu ile devam etmiş ve aldığı eğitim sayesinde Fransız diline olan hakimiyeti kariyerinin belirlenmesinde rol oynamıştır. İsmail Lütfi, birkaç sene çeşitli yurt dışı görevlerinde bulunduktan sonra Sultan II. Abdülhamid (1876-1909) tarafından Liverpool Başşehbenderi olarak tayin edilmiştir. Lütfi Bey, bu memuriyeti süresince pek çok önemli faaliyetlerde bulunmuştur. Liverpool Başşehbenderi olarak Liverpool İslâm Cemiyeti'nin faaliyetlerini takip etmiş ve Osmanlı Devleti adına koruyuculuğunu üstlenmiştir. Aynı zamanda Liverpool'da Osmanlı vatandaşlarının hareketlerini ve İngiltere'nin politikalarını gözlemleyerek merkezin haberdar olmasını sağlamıştır. Hariciye Nezareti bünyesinde uzun yıllar boyunca yurt dışında çeşitli görevlerde çalışarak devletin diplomatik gücünü uluslararası alanda başarılı şekilde katkı sağlayan Lütfi Bey, başşehbender olarak Barselona ve Peşte şehirlerinde de devleti temsil etmiştir. Ayrıca Lütfi Bey etkili bir diplomatlık ve saray başmâbeyncilik görevleri dışında hazırladığı eserlerle de döneme ışık tutmuştur. Liverpool Başşehbenderlik görevi sırasında hazırladığı raporlar Osmanlı Devleti'nin dış politikasında belirleyici olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, Ottoman Empire used diplomacy much more effectively in its struggles in international relations different from the classical period. Thus, the consulates have become an important element of diplomacy in the international relations through structural and functional changes in addition to the embassies. The officials of the Ministry of Foreign Affairs have also used this area of combat effectively by expanding the network of the consulates. Ismail Lutfi (Simavi), who was born as a child of pasha in such a process, is among the important diplomats of the period. Ismail Lutfi started his education in Istanbul and continued with a French school in Lebanon and his mastery of the French language helped to determine his career, thanks to the education that he received. After Ismail Lutfi had worked for several years in various foreign mission, he was appointed by Sultan Abdulhamid II (1876-1909) as the consul general of Liverpool. He carried out many important services during this mission period. Ismail Lutfi followed the activities of Liverpool Islam Society as a consulate general in Liverpool and he assumed the protection in the name of Ottoman Empire. He also ensured that the center was informed by observing the movements of Ottoman citizens and the policies of Britain in Liverpool. Mr. Lutfi, who worked in various positions within the Ministry of Foreign Affairs for many years abroad, by contributing successfully to the diplomatic power of the state in the international arena, represented the state as a consul general in the cities of Barcelona and Budapest, as well. Furthermore, Mr. Lutfi, enlightened the period with the works he prepared except for the diplomatic and palace chief officer. The reports that he had prepared during his term as a consul general of Liverpool became the determining factor in the foreign policy of the Ottoman Empire.