Fibromiyalji hastalarında uyku kalitesi ve fiziksel aktivitenin aktigrafi ile değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality and physical activity in patients with fibromyalgia by actigraphy
- Tez No: 693082
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÇAPKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı fibromiyalji hastalarında uyku kalitesi ve fiziksel aktivitenin özbildirime dayalı subjektif yöntemlerin yanı sıra objektif veriler sağlayan aktigrafi ile değerlendirilmesidir. Metod: Çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakultesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon kliniğine başvuran ACR 2016 Revizyon Fibromiyalji Tanı Kriterlerine göre yeni tanı alan veya en az 6 aydır ilaç tedavisi almayan 25 fibromiyaljili kadın hasta ve 25 sağlıklı kadın alındı. Uyku ve fonksiyonel durum Fibromiyalji Etki Anketi (FEA) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), fiziksel aktivite ise Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAA-KF) ile değerlendirildi. Uyku ve fiziksel aktivitenin objektif değerlendirilmesinde 3 günlük aktigrafi verileri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate sleep quality and physical activity in fibromyalgia patients with self-reported subjective methods as well as actigraphy that provide objective data. Method: 25 female patients with fibromyalgia who were newly diagnosed according to the ACR 2016 Revision Fibromyalgia Diagnostic Criteria or did not receive medication for at least 6 months, applied to Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Physical Medicine and Rehabilitation Clinic, and 25 healthy women were included in the study. Sleep and functional status were evaluated with the Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and physical activity with the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF). 3-day actigraphy data were used for the objective evaluation of sleep and physical activity.