Fibromiyalji sendromu hastalarında inflamatuar biyomarkerların uyku kalitesi, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of inflammatory biomarkers on sleep quality, fatique and quality of life in patients with fibromyalgia syndrome
- Tez No: 963873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK BADAY KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş: Fibromiyalji sendromu (FMS) yaygın ağrı, yorgunluk, depresyon, anksiyete, uyku bozuklukları ve çeşitli diğer fiziksel belirtilerle seyreden, yaşam kalitesini düşüren kronik bir hastalıktır. Çalışmamızda öncelikli olarak FMS tanılı hastalarda inflamatuar biyomarkerların uyku kalitesi, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması, ikinci olarak ise FMS hastalarında ultrasonografik kas kalınlıkları ve el kavrama kuvvetinin değerlendirilmesi planlandı. Ayrıca FMS hastalarında düşmenin, fiziksel performansın, anksiyete ve depresyon şiddetinin incelenmesi hedeflendi. Gereç ve yöntem: Bu kesitsel çalışmaya 2016 American Collage of Rheumatology (ACR) FMS tanı kriterlerini karşılayan 65 kadın hasta ve 65 kontrol (kadın) dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, son bir yıl içinde düşme öyküsü, düşme sayısı ve haftalık fiziksel aktivite süresi sorgulandı. Laboratuvar tetkik sonuçları kaydedildi. İnflamatuar biyomarkerlar olan nötrofil-lenfosit oranı, platelet-lenfosit oranı, monosit-lenfosit oranı, sistemik immun inflamasyon indeksi, sistemik inflamatuar yanıt indeksi ve C-reaktif protein-albumin oranı (CAR) hesaplandı. Dominant ve nondominant el kavrama kuvveti (EKK) Jamar El Dinamometresi ile değerlendirildi. Katılımcılara Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Ağrıyı Merkezileştirme Ölçeği (AMÖ), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKY) ve SF- 12 Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulandı. FMS hastalarına Fibromiyalji Etki Anketi (FEA) uygulandı. Ağrı şiddeti Visüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. Her iki ekstremite kas kalınlıkları (KK) ultrasonografi cihazı (GE Logiq P5) ile ölçüldü. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında yaş, vücut kitle indeksi (VKİ) ve eğitim süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Gruplar arasında inflamatuar biyomarkerlar açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). FMS hastalarında MPV değeri ile YŞÖ skoru (r=-0.264, p=0.033) ve FMS vi süresi (r=-0.326, p=0.008) arasında negatif korelasyon saptandı. Hastaların haftalık fiziksel aktivite süreleri ile CRP (r=-0.311, p=0.012) ve CAR (r=-0.314, p=0.012) arasında negatif yönlü korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fibromyalgia syndrome (FMS) is a chronic disease characterized by widespread pain, fatigue, depression, anxiety, sleep disorders, and various physical symptoms that reduce quality of life. The primary objective of this study was to investigate the impact of inflammatory biomarkers on sleep quality, fatigue, and quality of life in patients with FMS. Secondly, the objective was to evaluate ultrasonographic muscle thickness and handgrip strength in FMS patients. Furthermore, the study aimed to assess patients' history of falls, physical performance, and quality of life. Materials and methods: This cross sectional study included 65 female patients with FMS, who met the 2016 American College of Rheumatology (ACR) FMS diagnostic criteria and 65 female controls. Demographic data, history of falls within the last year, number of falls, and weekly physical activity duration of the participants were assessed. Laboratory test results were recorded. Inflammatory biomarkers, including the neutrophil-lymphocyte ratio, platelet-lymphocyte ratio, monocyte-lymphocyte ratio, systemic immune inflammation index, systemic inflammatory response index, C-reactive protein-albumin ratio (CAR) were calculated. Dominant and non-dominant handgrip strength (HGS) was assessed using the Jamar Hand Dynamometer. Participants completed the Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Pain Centralization Scale (PCS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Fatigue Severity Scale (FSS), Timed Up and Go Test (TUG), and the SF-12 Health Status Questionnaire. The Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) was administered to FMS patients. Pain intensity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS). Muscle thickness (MT) of both extremities was measured using an ultrasounography device (GE Logiq P5). Findings: There were no statistically significant differences between the FMS and control groups in terms of age, body mass index or duration of education (p>0.05). viii Moreover, there were no statistically significant differences between the groups in terms of inflammatory biomarkers (p>0.05). The MPV value was negatively correlated with the FSS score (r=-0.264, p=0.033) and FMS duration (r=-0.326, p=0.008) in patients with FMS. Weekly physical activity duration was negatively correlated with CRP (r=-0.311, p=0.012) and CAR (r=-0.314, p=0.012) in FMS patients.