Bankacılık sektöründe rekabet ve risk: OECD ülkeleri üzerine bir uygulama
Competition and risk in the banking sector: An evidence on OECD countries
- Tez No: 693097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN HÜSEYİN ÇETENAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bankacılık sektörü, finansal sistem içerisindeki ağırlığı nedeniyle, ülke ekonomileri için son derece önemlidir. Böylesine büyük bir sistemde oluşabilecek aksaklıkların ya da gelişmelerin ülke ekonomileri üzerine etkisi kaçınılmazdır. Bu sebepten dolayı bankacılık sektörünün güçlü ve etkin bir şekilde çalışmasının, önemli ekonomik sonuçları vardır. Bankalar ülke ekonomisinin büyümesinde ve gelişmesinde etkin rol oynayan tasarrufları doğru şekilde kullandırmalı ve bunu piyasaya geri yönlendirmelidir. Böyle bir ortamda bankaların aldığı finansal kararlar ülke ekonomisinin geleceği için önemlidir. Çünkü bankaların rekabet edebilmek için alacakları riskli kararların etkileri, yüksek kar marjları ve büyüme olabileceği gibi ulusal bazda yaşanacak ekonomik krizler ve benzeri çeşitli olumsuz olaylar da olabilir. Bu sebepten ötürü bankaların ne kadar risk aldığı, aldıkları risk düzeyinin rekabeti etkileyip etkilemediği gibi soruların sorulması ve rekabet risk ilişkisinin incelenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada OECD ülkeleri için bankacılık sektöründeki rekabet ile risk ilişkisi incelenmiştir. Ulaşılmak istenilen amaç doğrultusunda Dünya Bankasından verilerine ulaşılabilen 35 OECD üyesi ülkenin 1996-2014 yılları arasındaki verileri analiz edilmiş ve analiz sonuçlarına göre rekabet ile bankacılık piyasası riski arasında pozitif bir ilişki olduğu, rekabetin arttıkça riskin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The banking sector is extremely important for national economies due to its weight in the financial system. Failures or developments that may occur in such a large system will inevitably affect the national economy. For this reason, the strong and effective functioning of the banking sector has important economic consequences. Banks should make use of the country's savings, which will play an active role in the growth and development of the country's economy, and direct it back to the market. The attitude of the banking sector in such an environment is important for the future of the country's economy. Because the level of risk that banks take to stay competitive can bring various national crises as well as high profit margins and growth. For this reason, it is important to ask questions such as how much risk banks take, whether the level of risk they take affects competition, and to examine the competition risk relationship. This study examines the relationship between competition and risk in the banking sector of OECD countries. In line with the aim to be achieved, the data of 35 OECD countries, whose data can be accessed from the World Bank, between 1996 and 2014 were analyzed and according to the results of the analysis, it was concluded that there is a positive relationship between competition and banking market risk, and as the competition increases, the risk also increases.