Investigation of genotypic and environment effects on kinking character in tomato (Lycopersicon esculantum L.)
Domateslerde (Lycopersicon esculentum L.) kırılma karakterinde genotipik ve çevre etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 693109
  2. Yazar: EGEMEN AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma domateste (Lycopersicon esculantum L.) sap kırılma problemini araştırmıştır. Kinking, domates saplarının kırılmasına verilen isimdir. Bu sorun domates meyvelerinin küçük kalmasına ve verim kaybına neden olur. Bu çalışmada kinking sorununun genetik, çevresel ve fiziksel nedenleri araştırılmıştır. Literatürde bu konuda çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, kırılma problemini azaltarak uğranılan hasarı en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Bu problemin gen havuzundaki hibritlerdeki oluşum sıklığı, hatlarda görülme sıklığı ve aynı hatların farklı çevre koşullarında değişkenliği incelenmiştir. 2019 yılı ilkbahar, sonbahar ve kış mevsimlerinde yapılan denemelerde fenotipik gözlemler yapılmış ve kinking karakterinin görülme sıklığı ölçülmüştür. 3508 hibrit ve 346 hat dahil olmak üzere toplam 3854 materyal analiz edilmiştir. Frekans analizleri, kinking karakterinin frekansının çok yüksek olduğunu göstermiştir. Bu analizlerde 2019 kış hatlarının kırılma karakterinin sıklığının diğer mevsimlere göre daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Tüm gözlemler analiz edildiğinde, kinking ile salkım sapı uzunluğu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda, zor hasat edilen hibritlerle, kinking karakteri arasında ile negatif fakat anlamlı bir ilişki bulunmuştur ancak diğer özellikler arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca kinking karakterinin kalıtsal özelliği hakkında herhangi bir yorum yapılamamış olup, kırılma karakterinin sıcaklık, ışık ve nem gibi çevresel faktörlerden etkilendiği düşünülmektedir. Bu nedenle ıslah programlarında kısa saplı ve kırılması zor domates materyalleri üzerinde seleksiyonlar yapılarak bu materyallerden melezler elde edilebilir. Bu karakterin kalıtımının daha iyi anlaşılması için GWAS çalışması ve QTL analizleri önerilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the stem breakage problem in tomato (Lycopersicon esculantum L.). Kinking (nicking) is the name given to the breaking of tomato stems. This problem causes tomato fruits to remain small and yield loss. The genetic, environmental and physical causes of the nicking problem affecting tomatoes were investigated. This study aims to minimize the damage by reducing the nicking problem. The frequency of occurrence of this problem in the hybrids in the gene pool, the frequency of its occurrence in the lines and the variability of the same lines in different environmental conditions were investigated. Phenotypic observations were taken in the trials conducted in the spring, autumn and winter seasons of 2019. A total of 3854 materials were analyzed including 3508 hybrids and 346 lines. Frequency analyzes showed that the frequency of the kinking character was very high. In these analyzes, it was observed that the frequency of the kinking character of the 2019 winter lines were lower than in other seasons. When all materials analyzed, a positive and significant relationship was found between kinking and truss stem length. At the same time, there was a negative but significant relationship with harvest difficulty character. No significant relationship was found between kinking and other traits. In addition, no comment could be made on the hereditary feature of the kinking character, and it is thought that the kinking character is affected by environmental factors such as temperature, light and humidity. Therefore, hybridisation programs are suggested using these materials and selections should be made for short and strong peduncles in breeding programs. GWAS studies and , QTL analyzes are recommended for a better understanding of the inheritance of this character.