Kışlık tritikale genotiplerinde agronomik özelliklerdeki genetik davranışlar ve sınıflar arası korelasyonlar
Genetic behaviors in agronomic characters and interclass correlations in winter triticale genotypes
- Tez No: 152952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Türkiye' de yanlış tarımsal uygulamalar nedeniyle bir yandan topraklarımızın hızla verimlilik kaybına uğraması, bir yandan iklim koşullarında görülen etkili değişmeler sonucu sıklaşan stres koşulları, marjinal alanların genişlemesine neden olmaktadır. Artışı hızlı, büyük bir nüfusu beslemek zorunda olan ülkemizin, koşulları zor hatta marjinal olan taran alanlarından da yararlanması kaçınılmazdır. Tritikale, buğday ve çavdarın bazı iyi özellikleri taşıması ve sınırlı oranda da olsa insan beslenmesinde kullanılabilmesi nedeniyle, stres koşullarının buğdayın üretilmesini engellediği veya çok düşük düzeye indirdiği yerlerde yararlanılması mümkün bir tahıl türüdür. Ülkemizin değişik alanlarında farklı iklim ve toprak koşullan altmda üretilebilecek yeni çeşitlerin geliştirilebilmesi için iyi organize edilmiş ıslah programlan yürütülmesi gerekmektedir. Bu programların ihtiyaç duyduklan en önemli şey, değişik özelliklerce genetik kaynak olarak kullanabilecekleri materyale sahip olmalandır. Bu tür materyaller, farklı ekolojilerde değerlendirilip özellikleri ve performanslan ortaya çıkanldığı takdirde faydalı olabilirler. Bu çalışma, uluslar arası kaynaklı 149 hat ve bir şahit çeşitle, kuru taran koşullan altmda, hatların çeşitli özettiklerinin gösterdikleri genetik davranışlar ve bu özellikler arasındaki ikili ilişkilerin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada verimi ve kaliteyi etkileyebilecek komponentler ele alınmıştır. Bunlar, bitki boyu, metrekarede başak sayısı, başak boyu, başakta başakçık sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı (başak verimi), kılçık uzunluğu, yaprak alam indeksi, bin tane ağırlığı, hasat indeksi ve hektolitre ağırlığıdır. Bütün özellikler için hatlar arasında istatistiki anlamda önemli farklılıklar bulunmuştur. Bu farklılıklar ıslah programlarının olmazsa olmaz koşullarından varyabilite nedeniyle çok önemlidir. İncelenen hatlar, çeşitli özelliklerce genetik kaynak olarak kullanılabilecek potansiyeldedir. Aynca, doğrudan seçimle çeşit adayı olarak değerlendirilmeleri de mümkündür. Kalıtım derecelerinin çoğunun özellikler içinVI yüksek bulunması, bu özelliklerde genotipin çevreden daha güçlü olduğunu göstermesi bakımından önemlidir. Korelasyon hesaplamalarında çıkan sonuçlara göre kılçık uzunluğu dışında, diğer özellikler birbirleriyle olumlu ilişkiler göstermiştir. Bu durum bir özellik bakımından yapılacak seçimle diğerlerinde de istenen sonucun elde edilebilmesini sağlaması nedeniyle faydalıdır ve ıslah programlan bu tür ilişkilerden çok yararlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY Our fields loosing productivity rapidly because of incorrect applications and on the other hand stress conditions caused by result of effective changes in climate conditions are caused to expand marginal areas. It's inevitable that our country which has to feed a huge population that has a rapid increasing must utilize agricultural areas which have hard conditions or even marginal lands. Triticale is a profitable crop because of carries some good characteristics from wheat and rye and can be use in human feeding where places which the stress conditions blocks or brings down crop of wheat to a very low level. Well managed improvement programmes must be conducted for improving new varieties in different places under different climate and soil conditions. Two most important thing that the programs need is having the material with different charateristics that able to use as genetic sources. These kind of materials might be useful if they were revealed their characteristics and performances in different echologies. This research was conducted for the purpose of determining genetic behaviors show by various characteristics of lines and correlations between these characteristics with 149 international lines and a control cultivar under dryland conditions. In this research it has been studied that the components which can affect yield and quality. These are, plant height, spike number per m2, spike height, number of spikelets per spike, number of grains per spike, grain weight per spike (spike yield), awn lenght, leaf index, 1000 grain weight, harvest index and test weight. Stastisticly important differences has been found between lines for all characteristics. This differences are so important for the variations which are one of the most desirable conditions of breeding programmes. The lines under investigation had potential to use as genetic resources. Besides, its possible that utilize the variations tovııı select candidate for use. High inheritance degrees were show that genotypic effect was more powerful than the enviroment. According to the results of calculation of correlation there relations between all characters were positive except awn lenght This situation is useful because of providing desired solution for others with making choice of a characteristic and improvement programmes benefits this kind of relations.