Polimerik membranlardan kontrollü insülin salımının kütle spektrometrik tayini
Mass spectrometric detection of controlled insulin-release from polymeric membranes
  1. Tez No: 693125
  2. Yazar: BUSE KARDELEN VARLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SALİH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünya'da diyabet hastası sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu hastalığa insülin salımından sorumlu olan β hücrelerinin fonksiyonlarını yerine getirememesi ya da yıkımı neden olur. İnsülin hormonunun en önemli görevi karbonhidrat metabolizmasını düzenlemektir. Ayrıca yağ ve protein metabolizması için insülin hormonuna ihtiyaç vardır. Bu nedenle diyabet hastaları, hastalıklarını yönetmek için insülin almak zorundadırlar. Mevcut tedaviler hem psikolojik hem de fiziksel riskler içermektedir. Bu riskleri en aza indirecek ve hastaların yaşam kalitesini yükseltecek yeni tedavilere ihtiyaç vardır. İnsülin hormonu analizlerinde kromatografik yöntemler sıklıkla tercih edilmektedir. Tez kapsamında, insülin yüklü polimerik membranlardan, zamana bağlı olarak, insülin salım miktarı kromatografik teknikleri takiben kütle spektrometrisi kullanılarak ölçülmüştür. Bu membranların insan vücuduna uyumlu şartlar altında salım yapabileceği uygun çözeltiler belirlenmiştir. Basit ve etkili şekilde insan vücuduna yapıştırılarak insülin salımı yapabilen polimerik membranların, ticari olarak üretilebilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda üç farklı insülin yüklü polimerik membran sentezlenmiştir. Hidroksipropil metakrilat ve hidroksipropil metakrilat-kitosan içeren membranların karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilerek, membranlarda yüzey morfolojisi, partikül boyutu, sıcaklık ile bozunma davranışı ve polimerleşme özellikleri göz önünde bulunarak incelenmiştir. MALDI-MS ve ORBITRAP-MS analizleri gerçekleştirilerek membranların üç farklı çözücü içerisinde kalitatif ve kantitatif olarak insülin salım davranışları incelenmiştir. Bu tez sonunda, Karekterizasyon çalışmalarından elde edilen bilgilerle membranlarda insülin tutulumu kanıtlanmıştır. Hidroksipropil metakrilat-kitosan-insülin içeren membranın hızlı ve yüksek miktarda insülin salımladığı görülürken, hidroksipropil metakrilat-insülin içeren membranın yavaş ve daha stabil insülin salım davranışı gösterdiği tespit edilmiştir. Buna göre hidroksipropil metakrilat-insülin içeren membranın kullanılabilirlik açısından daha uygun olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The number of diabetes mellitus patients is increasing day by day in the world. This disease is caused by the failure or destruction of β cells responsible for insulin release. The most important task of the insulin hormone is to regulate carbohydrate metabolism. In addition, insulin hormone is needed for fat and protein metabolism. For this reason, diabetics have to take insulin to manage their illness. Current treatments include both psychological and physical risks. New treatments are needed to minimize these risks and improve the quality of life of patients. Chromatographic methods are frequently preferred in insulin hormone analysis. Within the scope of the thesis, the amount of insulin release from the insulin loaded polymeric membrane, depending on time, was measured using mass spectrometry following chromatographic techniques. Suitable solutions were determined that these membranes can release insulin under conditions compatible with the human body. It was aimed to contribute to the commercial production of polymeric membranes that can release insulin effectively by simply adhering to the human body. For this purpose, three different insulin loaded polymeric membranes were synthesized. The characterization studies of membranes containing hydroxypropyl methacrylate and hydroxypropyl methacrylate-chitosan have been carried out, and the surface morphology, particle size, temperature degradation behavior and polymerization properties of the membranes have been researched. MALDI-MS and ORBITRAP-MS analyzes, insulin release from membranes in three different solvents was observed qualitatively and quantitatively. As a result of this thesis, the presence of insülin in the membranes has been proved via the characterization studies. While the membrane containing hydroxypropyl methacrylate- chitosan-insulin was observed to release rapid and high amounts of insulin, it was found that the membrane containing hydroxypropyl methacrylate-insulin showed a slow and more stable insulin release behavior. Accordingly, the membrane containing hydroxypropyl methacrylate-insulin is considered to be more suitable in terms of usability.