İşyeri yalnızlığı ve lider üye etkileşiminin algılanan iş performansı üzerindeki etkisi
The effect of work loneliness and leader member exchange on perceived job performance
- Tez No: 693162
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BAYHAN KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, işyeri yalnızlığının algılanan iş performansı üzerindeki etkisinde, lider üye etkileşiminin düzenleyici rolünü incelemektir. Bu kapsamda algılanan iş performansı iki alt boyut olarak görev ve bağlamsal performans şekliyle ele alınmıştır. Çalışmanın modeli Sosyal Değişim Teorisi ve Kaynakların Korunması Teorisi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemi kamu ve özel sektörde mesleğini icra etmekte ve bir yönetici idaresinde çalışmakta olan beyaz yakalı çalışanlardan oluşmaktadır. Veri katılımcılardan çevrimiçi anket yoluyla ve kartopu örneklem yöntemiyle toplanmıştır. Bu anlamda 404 katılımcıya ulaşılmış ancak 352 kişiden elde edilen uygun veriler analize dahil edilmiştir. Çalışanların yalnızlık duygularını ölçmek için İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği (İYYÖ) (Wright vd., 2006); çalışanların performanslarını ölçmek için Görev Performans Ölçeği (Williams ve Anderson, 1991) ve Bağlamsal Performans Ölçeği (Borman ve Motowidlo, 1993) kullanılmıştır. Ayrıca Lider Üye Etkileşim Ölçeği (Graen ve Uhl-Bien, 1995) kullanılmıştır. Veri seti IBM SPSS 25 ile incelenmiş olup, analize hazır hale getirilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi Amos 24 ile yapılmıştır. Düzenleyicilik ilişkisi Process Makro (Model 1) ile analize tabi tutulmuştur. Araştırma bulgularına göre, işyeri yalnızlığı ile iş performansı alt boyutlarından olan görev performansı ve bağlamsal performans arasında olumsuz bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca işyeri yalnızlığı ile algılanan görev performansı ve bağlamsal performans arasındaki olumsuz ilişkide, lider üye etkileşiminin düzenleyici role sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç ve tartışma bölümünde analiz sonuçları yorumlanmış ve araştırma kısıtları ele alınmıştır. Son olarak gerek gelecekteki araştırma ve araştırmacılara gerekse örgüt ve yöneticilere faydalı olabilecek çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine moderating role of leader member exchange on the relationship between workplace loneliness and perceived job performance. The model of the study is discussed within the frameworks of Social Exhange Theory and Conservation of Resources Theory (CoR). 352 white collar workers working at different public and private sectors participated in the study. The data were collected from the participants through an online questionnaire using the snowball sampling method. Loneliness level of the participants at workplace was measured by Loneliness at Work Scale (Wright vd., 2006); their perceptions of their own performance were measured by Task Performance (Williams and Anderson, 1991) and Contextual Performance (Borman and Motowidlo, 1993); and the participants' perceptions of their relationship between their managers were measured by Leader Member Exchange Questionnare (Graen ve Uhl-Bien, 1995). The hypotheses of the research were tested via Process Macro. It was found in the study that there was a negative relationship between workplace loneliness and task performance and contextual performance. Furhermore, it was concluded that leader member exchange had a moderating role on the negative relationship between workplace loneliness and perceived task and contextual performance. Finally, implications of the findings and limitations of the study were discussed and, recommendations for future research, researchers, organizations and managers were offered.