Türk halk kültüründe süsleme ve süslenme
Ornament and ornamentation in the Turkish folk culture
  1. Tez No: 693182
  2. Yazar: İLAYDA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE KÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türk kültürünün inşasında halk kültürü büyük öneme sahiptir. Kültürün devam ettirilmesinde ve aktarılmasında temel yapı taşı olarak karşımıza çıkan halk kültürü, halkbiliminin de temel inceleme alanını oluşturmaktadır. Halk kültürünün esasını oluşturan geçiş dönemleri, sosyo-kültürel yaşam, halk inançları ve teknolojik gelişmelerin ilerlemesiyle birlikte kent yaşamı ve medya, tezimizin de ana başlıklarını oluşturmaktadır. Değişen zamana ve mekâna bağlı olarak Türk halk kültüründe de bazı değişimler ve dönüşümler yaşanmaktadır. Bazı gelenekler, görenekler ve inanmalar sürekliliğini sağlarken, bazıları da bu değişim-dönüşüm sürecinde yok olmaktadır. Kültürel sürekliliğin sağlanmasında veya yok olmasında birçok faktör rol oynarken, kırdan kente yaşanan göçler, teknolojik gelişmeler, kültür endüstrisi ve kültür turizmi bu sürecin ana kaynaklarıdır. Tezimizin konusunu oluşturan süsleme ve süslenme de Türk halk kültüründe pek çok inanmada ve buna bağlı olarak gerçekleştirilen uygulamalarda karşımıza çıkmaktadır. Temelinde estetiği ve güzelliği barından süs olgusu, birçok inancın ve pratiğin de zeminini oluşturmaktadır.“Türk Halk Kültüründe Süsleme ve Süslenme”adlı çalışma, salt giyim-kuşam üzerinde veya kadınla ilgili süslerin ötesinde, dinî, tarihî ve mitolojik arka planların incelendiği ve değerlendirildiği bir çalışmadır. Yazılı ve sözlü kaynaklardan elde edilen bilgiler bu temelde değerlendirilmiş, değişim-dönüşüm unsurlarıyla birlikte süs, süsleme ve süslenmenin Türk halk kültüründeki toplumsal ve kültürel işlevleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Folk culture has a great importance in the construction of Turkish culture. Folk culture, which is the basic building block in the continuation and transfer of culture, also constitutes the main field of study of folklore. Transition periods, which constitute the basis of folk culture, socio-cultural life, clothing and the advancement of technological developments, urban life and the media constitute the main topics of our thesis. Depending on the changing time and space, there are some changes and transformations in Turkish folk culture. While some traditions, customs and beliefs ensure their continuity, others disappear in this change-transformation proces. While many factors play a role in ensuring or destroying cultural continuity, migration from rural to urban areas, technological developments, culture industry and cultural tourism are the main sources of this proces. Ornament and ornamentation, which are the subject of our thesis, are also encountered in many beliefs in Turkish folk culture and in practices carried out accordingly. The ornament phenomenon, which is basically aesthetic and beautiful, also forms the basis of many beliefs and practices. The study named“Ornament and Ornamentatıon in the Turkish Folk Culture”is a study in which religious, historical and mythological backgrounds are examined and evaluated beyond mere clothing or ornaments related to women. The information obtained from written and oral sources was evaluated on this basis, and the social and cultural functions of ornament, ornamentation and understanding of ornamentation in Turkish folk culture were explained together with the elements of change and transformation.