Kamu iktisadi teşebbüsü olarak TİGEM
TİGEM as a state-owned enterprise
- Tez No: 693183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN SÖYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kamuda damızlık ve tohumculuk faaliyetlerini yürüten kurumların birleştirilmesiyle oluşan bir kurum olarak tarif edebileceğimiz TİGEM, tarım ve hayvancılık alanlarında faaliyet gösteren bir kamu iktisadi teşebbüsüdür. TİGEM, diğer kamu iktisadi teşebbüslerinde de olduğu gibi kuruluşu bakımından idare hukukuna, dışa yönelik faaliyetleri bakımından ise özel hukuk hükümlerine tabidir. Bu durum sebebiyle teşekkül, çift kimlikli bir hukuki yapıya sahiptir. Yerli tarım sektörümüzün önemli aktörlerinden birisi olan TİGEM'in çift kimlikli hukuki yapısı, öğretide daha önce incelenmemiş bir konudur. Hâlbuki TİGEM, ülkemizin tarım ve tarıma dayalı sanayisinin ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılayan müstesna bir kurum olup ayrı bir incelemeye muhtaçtır. Bu doğrultuda çalışmada ilk olarak TİGEM'in tarihsel gelişimi, faaliyet alanları ve yürüttüğü kamu hizmetleri incelenmiştir. Sonrasında ise TİGEM'in Türk idari teşkilatı içerisindeki konumu, hukuki yapısı, personeli, teşkilatlanması, bir kısım işletmelerinin tasfiyesi süreci incelenmiş ve teşekkülün özelleştirilmesine ilişkin değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
TİGEM, which we can describe as an institution formed by the merging of institutions carrying out breeding and seed breeding activities in the public sector, is a public economic enterprise operating in the fields of agriculture and animal husbandry. As with other state-owned enterprises, TİGEM is subject to administrative law for its establishment and private law provisions for its external activities. Due to this situation, the organization has a dual identity legal structure. The dual identity legal structure of TİGEM, which is one of the important actors of our domestic agriculture sector, is a subject that has not been examined before in doctrine. However, TİGEM is an exceptional institution that meets the needs of our country's agriculture and agriculture-based industry to a great extent and needs a distinctive examination. In this direction, first of all, the historical development of TİGEM, its fields of activity and the public services it carries out were examined. Afterwards, the position of TİGEM in the Turkish administrative organization, its legal structure, personnel, organization, the liquidation process of some of its enterprises were examined and evaluations regarding the privatization of the organization were given.