Preterm yenidoğanlarda geç başlangıçlı sepsisin erken tanısında öngörü modeli
Prediction model for early diagnosis of late-onsetsepsis in preterm newborns
- Tez No: 693213
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GÖKMEN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Geç başlangıçlı neonatal sepsis yaşamın dördüncü gününden itibaren görülen sepsistir. Geç başlangıçlı neonatal sepsis prematürelerde yüksek mortalite oranına sahiptir. Prematüre bebekler, bağışıklık sistemlerinin yeterince gelişmemesi, hastanede uzun yatış süresi ve geniş spektrumlu antibiyotik kullanımından dolayı geç başlangıçlı neonatal sepsis açısından risk altındadırlar. Erken başlangıçlı neonatal sepsis için birçok risk faktörü tanımlanması (erken membran rüptürü, koryoamniyonit, intrapartum ateş gibi) ve puanlama sistemi olmasına rağmen geç başlangıçlı neonatal sepsiste puanlama sistemi yenidoğanlarda özellikle prematüre bebeklerde az sayıdadır. Bugüne kadar yenidoğan sepsis değerlendirmesinde tek bir testin hem hassas hem de zamanında karar vermeye yardımcı olacak kadar spesifik olduğu gösterilememiştir. Çalışmamızdaki amaç; prematüre bebeklerde klinik ve laboratuvar bulgularını kullanarak, tüm prematüre bebeklere uygulanabilen, geç başlangıçlı neonatal sepsisi erken dönemde tanıyan ve klinisyene yardımcı olabilecek bir öngörü modeli geliştirmektir. Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım servisinde Ocak 2018 ile Aralık 2020 tarihleri arasında yatan ve kültürle kanıtlanmış geç başlangıçlı neonatal sepsis tanısı alan 65 prematüre hasta ile benzer yaş ve cinsiyetteki sepsis geçirmemiş 65 prematüre yenidoğan çalışmaya retrospektif olarak dahil edildi. Olguların hastane kayıtlarından demografik özellikleri, risk faktörleri, klinik ve laboratuvar bulguları, tedavi yöntemleri ve kültür sonuçları SPPS V25'e kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda klinik bulgulardan beslenme güçlüğü/beslenme intoleransı, klinik görünümde kötüleşme ve ateş anlamlı bulunurken, laboratuvar bulgularından ise trombositopeni ve C-reaktif protein yüksekliği geç başlangıçlı neonatal sepsisi destekleyen en güçlü veriler olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aims: Late-onset neonatal sepsis is seen from fourth day of life. Late-onset neonatal sepsis has a high mortality rate in premature infants. Premature babies are at risk for late-onset neonatal sepsis due to insufficient developments of their immune systems, long hospital stay and use of broad-spectrum antibiotics. Although there are many risk factors (such as premature rupture of membranes, chorioamnionitis, intrapartum fever) and scoring system for early-onset neonatal sepsis, the late-onset neonatal sepsis scoring system is few in newborns, especially in premature babies. To date, no single test in the evaluation of neonatal sepsis has been demonstrated to be both sensitive and specific enough to assist in timely decision making. The aim of our study is to develop a predictive model that can be applied to all premature babies, using clinical and laboratory findings in premature babies, to recognize late-onset neonatal sepsis at an early stage and to help the clinician. Materials&Methods: 65 premature patients diagnosed with culture-proven LOS and hospitalized in Dr. Behcet Uz Pediatric Diseases and Surgery Training and Research Hospital neonatal intensive care unit between January 2018 and December 2020, and 65 premature newborns of similar age and gender who did not have sepsis were included in the study retrospectively. Demographic characteristics, risk factors, clinical and laboratory findings, treatment methods and culture results of the patients were recorded in SPPS 25 from the hospital records. Results: In our study, feeding difficulties, worsening in clinical appearance and fever were found to be significant among clinical findings, while thrombocytopenia and high C-reactive protein among laboratory findings are the strongest data supporting late-onset neonatal sepsis.