Adenomyozis tanılı hastalarda kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiovascular risk factors in patients with adenomyosis
- Tez No: 693212
- Danışmanlar: PROF. FATMA FERDA VERİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Adenomyozis, endometriumu oluşturan hücrelerin atipik olarak myometrium içinde büyümesi sonucunda uterusun kalınlaşması ile karakterize tıbbi bir durumdur. Adenomyozisin patogenezini net olarak tanımlayan tek bir teori yoktur, bu nedenle patogenez hala belirsizdir, kesin tanısı histopatolojik olarak konulur. Tanıda noninvaziv yöntemlerden TVUSG ve MRI kullanılabilir. Adenomyozis, çok sık görülen benign bir jinekolojik patolojidir ve endometriozis, leiomyoma, endometrial poliplerle sıklıkla birlikte gösterilir. Küresel olarak aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar (KVH) kadınlar için mortalitenin önde gelen nedenidir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalarda, endometriozis ve KVH arasında potansiyel ilişki bildirilmektedir. Endometriozis ve adenomyozis birlikteliği bu kadar sık görülürken, literatürde adenomyozis ve KVH arasındaki ilişkiyi inceleyen sınırlı sayıda araştırma mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, adenomyozis tanılı hastalarda kardiyovasküler risk faktörlerini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında, T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde benign nedenlerle histerektomi yapılmış çalışmaya uygun 135 hasta seçilip (patoloji sonucu adenomyozis olan 65 hasta ve kontrol grubunda diğer benign sonuçları olan 70 hasta), bu hastalardan alınan kan tetkiklerinin değerlendirilmesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Kliniği'nde gerçekleştirildi. Kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi için Total Kolesterol, HDL, LDL, Trigliserid ve CRP değerlerine bakıldı. Bu değerlerle birlikte hastanın yaşı, bilinen ek kronik hastalıkları, sigara kullanımı, sistolik ve diastolik tansiyon değerleri, vücut kitle indeksi, bel/kalça oranı hesaplanarak tüm bu parametrelerin adenomyozis ile olan ilişkisi çalışmada değerlendirildi. Bulgular: Adenomyozis ile kontrol gruplarında kronik hastalık varlığı, sigara kullanma durumları karşılaştırıldı ve herhangi bir anlamlılık saptanmadı. Adenomyozis ile kontrol gruplarında, sigara (paket/yıl), sistolik ve diastolik tansiyon değerleri, boy, kilo, BMI, B/K oranı, Total Kolesterol, HDL, LDL, Trigliserid ve CRP değerleri karşılaştırıldı, herhangi bir anlamlılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Adenomyosis is a medical condition characterized by thickening of the uterus as a result of atypical growth of the cells that make up the endometrium within the myometrium. There is no single theory that clearly defines the pathogenesis of adenomyosis, so the pathogenesis is still unclear and the definitive diagnosis is made histopathologically. TVUSG and MRI can be used as noninvasive methods for diagnosis. Adenomyosis is a very common benign gynecological pathology and often associated with endometriosis, leiomyoma, and endometrial polyps. Globally, atherosclerotic cardiovascular diseases (CVD) are the leading cause of mortality for women. Epidemiological studies have reported a potential relationship between endometriosis and CVD. While the coexistence of endometriosis and adenomyosis is so common, there are limited studies in the literature that examining the relationship between adenomyosis and CVD. The aim of this study is to evaluate cardiovascular risk factors in patients with adenomyosis. Methods: In our study, between January 2020 and June 2021, 135 patients selected (65 patients with adenomyosis and 70 patients with other benign results) who underwent hysterectomy for benign reasons in the Department of Obstetrics and Gynecology, T. C. University of Health Sciences, Istanbul Education and Research Hospital and blood tests taken from these patients. It was carried out in the Biochemistry Clinic of the Hospital. Total Cholesterol, HDL, LDL, Triglyceride and CRP values were measured to evaluate cardiovascular risk factors. Together with these values, the patient's age, comorbidities, smoking, systolic and diastolic blood pressure values, body mass index, waist/hip ratio were calculated and the relationship between all these parameters and adenomyosis was evaluated in the study. Results: Presence of disease and smoking status were compared in adenomyosis and other pathology results groups and no significance was found. Smoking (pack/year), systolic and diastolic blood pressure values, height, weight, BMI, W/H ratio, Total Cholesterol, HDL, LDL, Triglyceride and CRP values were compared in adenomyosis and other pathology results groups, and no significance was found.