İnvaziv mesane tümörü nedeniyle radikal sistektomi ve üriner diversiyon ameliyatı geçiren hastaların beden imajı ve benlik saygısının değerlendirilmesi
Evaluation of body image and self-esteem of patients who underwent radical cystectomy and urinary diversion surgery due to invasive bladder tumor
- Tez No: 693252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mesane tümörü dünyada ve Türkiye' de en çok görülen kanser çeşitlerinden biridir. Mesane tümörü operasyonları ürolojik cerrahide önemli bir yer almaktadır. Bu araştırma, invaziv mesane tümörü cerrahisinin beden imajı ve benlik saygısı üzerine etkisini değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi üroloji kliniğinde Ocak 2019-Mayıs 2019 tarihleri arasında yatan radikal sistektomi ve üriner diversiyon işlemi uygulanan, araştırmayı kabul eden 18 yaş üstü, invaziv mesane tümörü teşhisi almış, radikal sistektomi ve üretero-ileal konduit uygulanan 64 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Beden İmajı Ölçeği ile toplandı. Araştırmanın verilerinin değerlendirilmesinde IBM SPSS V25 programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, medyan, student t testi/ Mann Whitney U testi, ANOVA/ Kruskal Wallis H testi, Bonferroni/ Dunn testi ve Pearson/ Spearman rank korelasyon testleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is one of the most common types of cancer in the world and Turkey. Bladder tumor operations take an important place in urological surgery. Our study was conducted to evaluate the effect of invasive bladder tumor surgery on body image and self-esteem. The study was conducted on 64 patients who underwent radical cystectomy and urinary diversion (uretero-ileal conduit) in the urology clinic of University of Health Sciences Okmeydanı Training and Research Hospital between January 2019 and May 2019. The patients over 18 years old who accepted the study and underwent radical cystectomy and uretero-ileal conduit was include to our study group. Patients who underwent orthotopic neobladder were excluded from our study. This study questionnaire was carried out using the Rosenberg self-esteem scale and body image scale. The data in our study were obtained with the IBM SPSS V25 program. Descriptive statistics were evaluated using mean, standard deviation, median, student t test / Mann Whitney U test, ANOVA / Kruskal Wallis H test, Benferroni / Dunn test and Pearson / Spearman rank correlation tests.