Genel anestezi esnasındaki farklı havayolu uygulamalarının postoperatif derlenme ünitesindeki integre pulmoner index değerlerine etkisi
The effect of different airway methods in general anesthesia on integrated pulmonary index values in the postoperative recovery unit
- Tez No: 693253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL VARLIK EREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Genel anestezi entübasyon, laringeal mask airway (LMA) ve maske ventilasyonu gibi farklı yöntemlerle uygulanabilmektedir. Postoperatif derlenme ünitesinde operasyon sonrası tüm hastalar için anestezi ve cerrahi komplikasyonların önlenmesi için hastaların monitörizasyonu çok önemlidir. IPI (entegre pulmoner indeks) satürasyon, solunum sayısı, kalp hızı ve endtidal karbondioksit değerlerinden matematiksel bir parametre olarak hesaplanan son yıllarda geliştirilmiş bir monitörizasyon metodudur. Bu çalışmada genel anestezi uygulama yöntemlerinin (entübasyon, LMA, maske) postoperatif derlenme ünitesindeki IPI değerlerine etkisini belirlemek amaçlandı. Ek olarak derlenme ünitesindeki bu 3 hasta grubunun IPI değerleri ile sosyodemografik ve fiziksel özellikleri, ek hastalıkları, operasyon süreleri, postoperatif derlenme ünitesinde yapılan müdahaleler, oksijen desteği, diğer skorlar (modifiye alderete skoru, ramsey sedasyon skoru, numeric rating scala, apfel) ve postoperatif komplikasyonlar açısından karşılaştırıldı. Materyal ve Metod: Çalışmamıza ASA I-II grubu, 18-80 yaş aralığında planlı elektif operasyon sonrası postoperatif derlenme odasına gelen genel anestezi almış, nazal kanül takılmasına uygun, hemoglobin 12 gr/dL üstü, operasyon sırasında kanama olmamış ve kanama beklenmeyen hastalar dahil edildi. Hastalar Grup E (entübe), Grup L (LMA) Grup M (maske) olarak 3 gruba ayrılarak tüm grup hastaların derlenme ünitesinde IPI değerleri Capnostream™35, (Oridion Medical, Kudüs, İsrail) kapnografi monitörunun nazal kanülu ve satürasyon probu kullanılarak 0. 1. 3. 5. 10. 20. 30. 45. dk arayla ölçülerek kaydedildi. Ayrıca tüm grup hastaların aynı dakikalarda kalp hızı, solunum sayısı, oksijen satürasyonu, Ramsey skoru, MAS (Modifiye Alderete Skoru), vücut sıcaklığı değerleri kaydedildi. Postoperatif derlenme ünitesinde NRS (Numeric Rating Scala), Apfel skorları, titreme varlığı, hastaya ek müdahale yapılıp yapılmadığı ve oksijen desteği verilip verilmediği kaydedildi. Postoperatif 24 saat sonrasında herhangi bir komplikasyon gelişip gelişmediği ve NRS değerleri kaydedildi. Bulgular: Genel anestezide farklı havayolu yöntemlerinin postoperatif derlenme ünitesinde IPI değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0,263).
Özet (Çeviri)
Aim: General anesthesia can be applied with different methods such as intubation, laryngeal mask airway (LMA) and mask ventilation. Monitöring of patients is very important for the prevention of anesthesia and surgical complications for all patients after the operation in the postoperative recovery unit. IPI (integrated pulmonary index) is a monitöring method developed in recent years, which is calculated as a mathematical parameter from saturation, respiratory rate, heart rate and endtidal carbon dioxide values. In this study, it was aimed to determine the effect of general anesthesia application methods (intubation, LMA, mask) on IPI values in the postoperative recovery unit. In addition, the IPI values of these 3 patient groups in the recovery unit, their sociodemographic and physical characteristics, additional diseases, operation times, interventions in the postoperative recovery unit, oxygen support, other scores (modified alderete score, ramsey sedation score, numeric rating scala, apfel) and postoperative compared in terms of complications. Materials and Methods: Patients in the ASA I-II group, aged 18-80 years, who came to the postoperative recovery room after a planned elective operation and received general anesthesia, were suitable for nasal cannula insertion, had hemoglobin above 12 mg/dL, had no bleeding during the operation and not expected to bleed, were included in our study. The patients were divided into 3 groups as Group E (intubated), Group L (LMA), Group M (mask) and all group patients had IPI values in the recovery unit using the nasal cannula of Capnostream™35, (Oridion Medical, Jerusalem, Israel) capnography monitör and saturation probe. It was measured and recorded at zeroth, 1st, 3rd, 5th, 10th, 20th, 30th, 45th minutes. In addition, heart rate, respiratory rate, oxygen saturation, Ramsey, MAS, body temperature values of all group patients were recorded at the same minutes. In the postoperative recovery unit, NRS, Apfel scores, presence of tremor, whether additional intervention or oxygen support is given was applied to the patient were recorded. Whether any complications developed after 24 hours postoperatively and NRS values were recorded. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of IPI values in the postoperative recovery unit of different airway methods in general anesthesia (p=0,263).