3-6 (36/72 ay) yaş çocuğa sahip ebeveynlerin çocukların kendi kendine karar verme haklarına ilişkin tutumlarının incelenmesi
An investigation of the attitude of parents with children aged 3-6 (36/72 month) regarding the rights of children to make self-decision
  1. Tez No: 693254
  2. Yazar: MELİHA BİRGÜL SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yarınlarımızın güvencesi olan çocukların iyi yetişmesi, sağlıklı ve huzurlu bir toplumun temelini oluşturmaktadır. İyi yetişmiş çocuklar kendi haklarının farkında olabilirler ve birey olarak da başkalarının haklarına saygılı olmayı öğrenirler. Ebeveynlerin çocuk haklarına yönelik tutumları, çocukların yetiştirilmesinde ve onları hayata hazırlaması noktasında önem arz eder. Bu çalışma ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı İstanbul ili Maltepe ilçesine bağlı anaokulunda öğrenim gören öğrencilerin ebeveynlerinin demografik özellikleri de dikkate alınarak çocuk haklarına yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni 2019/2020 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Maltepe ilçesinde,Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokulunda 36-72 ay aralığında eğitim alan öğrenci velileri oluşturmaktadır. Örneklemi olasılıksız örnekleme yönteminden olan, gelişigüzel örnekleme yöntemiyle anket sorularına cevap veren ve çalışmaya katılmayı kabul eden 116 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada belirlenen amaçlara ulaşabilmek için 'Sosyo-Demografik Bilgi Formu' ve 'Çocuk Haklarına İlişkin Ebeveyn Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Çalışmada IBM SPSS 20 programı kullanılmıştır. Ölçekten alınan puanların çeşitli değişkenlere göre farklılıklarının incelenmesinde parametrik testler kullanılmıştır. Çalışmada sonucu elde edilen bulgular incelenirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Pack age for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde; Ebeveynlerin doğup büyüdükleri yer değişkenine bakıldığında şehir merkezinde doğup büyüyenlere göre anlamlı bir farka rastlanmıştır. Ebeveynlerin çocukların kendi kendine karar verme haklarına yönelik tutumları; ebeveynin yaş değişkenine, eğitim durumuna, mesleğine, gelir düzeylerine, medeni durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Araştırma sonucuna göre ebeveynlerin çocukların kendi kendine karar verme haklarına yönelik tutumları; çocuğun yaşına, cinsiyetine, çocuğun ayrı bir odası olup olmadığına göre çocuklarının haklarına karşı olan tutumlarında bir farklılaşmaya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The good upbringing of children, who are the guarantee of our future, forms the basis of a healthy and peaceful society. Well-grown children can be aware of their own rights and learn to respect the rights of others as individuals. Parents' attitudes towards children's rights are very important in raising children and preparing them for life. With this study, it was aimed to examine the attitudes towards children's rights of the parents of the students studying in the official kindergarten of Maltepe district of Istanbul province, which is affiliated to the Ministry of National Education, by also taking into account the demographic characteristics. The population of the study consists of 116 parents of pre-school students who received education between 36-72 months in a kindergarten affiliated to the Ministry of National Education in Maltepe district of Istanbul in the 2019/2020 academic year, who answered the questionnaire questions with the random sampling method, whose sampling is an improbable sampling method, and accepted to participate in the study.“Socio-Demographic Information Form”and“Parental Attitude Scale Regarding Children's Rights”were used in order to achieve the aims determined in the study. IBM SPSS 20 program was used in the study. Parametric tests were used to examine the differences of the scores obtained from the scale according to various variables. While analyzing the findings of the study, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program was used for statistical analysis. When the research results are examined; Considering the variable of the place where parents were born and raised, a significant difference was found compared to those who were born and raised in the city center. Parents' attitudes towards their children's right to make self-decisions do not differ significantly according to the age variable, educational status, occupation, income level, and marital status of the parents. According to the results of the study, no differentiation was found in the attitudes of the parents towards their children's rights to make self-decisions, depending on the child's age, gender, and whether the child has a separate room or not.