3-6 yaş çocuğa sahip ebeveynlerin duygusal istismar potansiyelleri ve akıllı telefon bağımlılık düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between the emotional abuse potential and smartphone addiction level of parents of 3-6 years old children
- Tez No: 876536
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MACİT HİSAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çeşitli faktörler nedeniyle dünya çapında milyonlarca çocuk, çok yönlü gelişimlerine zarar veren istismar ve ihmale maruz kalmaktadır. Ve bu durum onların en fazla vakit geçirdiği ebeveynleri tarafından olabilmektedir. Çeşitli çevresel faktörler de buna zemin hazırlayabilmektedir. Akıllı telefon bağımlılığı bunlardan biridir. Biz bu çalışmada, annelerin ve çocukların yaşamları boyunca sürdürülebilir refahını ve aile sistemindeki yaşam kalitesini korumak ve geliştirmek amacıyla annelerin, akıllı telefon bağımlılığı ve çocuklarına karşı duygusal istismar potansiyelleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gönüllülük esasına dayanarak sözel onam alarak 214 kişi çalışmaya katılmıştır. Veri toplama aracı olarak sosyo demografik bilgi formu, Duygusal İstismar Potansiyel Ölçeği, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Erişkin Formu kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Katılımcıların en küçüğü 21 yaşında, en büyüğü 48 yaşında olup yaş ortalaması 32,8 ± 5,7 olarak bulundu. Katılımcıların %49,1'inin (n=105) 3-6 yaş arasında kız çocuğu , %50,9'unun (n=109) 3-6 yaş arasında erkek çocuğu vardı. Katılımcıların 3-6 yaş arasındaki çocuklarının yaş ortalaması 52,1 ± 13,3 ay olarak bulundu. En küçüğü 36 aylık, en büyüğü 72 aylıktı. Biz çalışmamızda annelerin ATB düzeyi arttıkça çocuklarına yönelik duygusal istismar potansiyellerinin arttığını bulduk. Literatürde ebeveynlerin ATB'nın ebeveyn-çocuk ilişkisini nasıl etkilediğine dair yapılan çalışmalar mevcut olsa da, annelerin ATB düzeyi ile duygusal istismar potansiyellerini ölçen bir çalışma mevcut değildir. Bu çalışmamızın literatüre katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Due to various factors, millions of children around the world are exposed to abuse and neglect that harm their well-rounded development. And this may be caused by the parents they spend the most time with. Various environmental factors can also pave the way for this. Smartphone addiction is one of them. In this study, we aimed to examine the relationship between mothers' smartphone addiction and their potential for emotional abuse against their children, in order to protect and improve the sustainable well-being of mothers and children throughout their lives and the quality of life in the family system. 214 people participated in the study on a voluntary basis, with verbal consent. Socio-demographic information form, Emotional Abuse Potential Scale, Smartphone Addiction Scale Adult Form were used as data collection tools. Data were collected by face-to-face interview technique. The youngest participant was 21 years old, the oldest was 48 years old, and the average age was 32.8 ± 5.7 years. 49.1% (n=105) of the participants had a girl between the ages of 3-6, and 50.9% (n=109) had a boy between the ages of 3-6. The average age of the participants' children between the ages of 3 and 6 was found to be 52.1 ± 13.3 months. The youngest was 36 months old and the oldest was 72 months old. In our study, we found that as mothers' ATB level increases, their potential for emotional abuse towards their children increases. Although there are studies in the literature on how parents' ATB affects the parent-child relationship, there is no study measuring mothers' ATB level and their potential for emotional abuse. We think that this study will contribute to the literature.