El antisepsisinde kullanılan arıtıcıların etkinliği
Effectiveness of the antiseptics used for hand antisepsy
  1. Tez No: 69326
  2. Yazar: NADİDE EDA AKSIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
54 ÖZET Bu araştırmada el dezenfeksiyonunda kullanılan arıtıcıların etkinliğini tespit etmek amacıyla İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Kürsüsü' nde çalışan ve tıp fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin sağ ellerinden alman örnekler incelenmiştir. Bireylerden alman örnekler; yıkanmadan önce ellerin besiyerine değdirilmesi ve daha sonra piyasada satılan çeşitli markalara ait arıtıcılar ile (sıvı ve katı sabunlar) yıkanmış ellerin tekrar besiyerine değdirilmesi şeklinde kontrollü olarak değerlendirilmiştir. Su ve sabunlarla yıkamadan sonra S. epidermidis ve S. wameri'nin dışında diğer mikroorganizmalarda sayı bakımından azaldığı veya ortadan kalktığı görülmüştür. Su ile yıkamadan sonra S. cohnii, S.pasteuri, M. roseus, R. equi, B. licheniformis, B. luteus, E. coli, Enterobacter ortamdan kalkarken izole edilen diğer bakterilerin sayılan aynı kalmış veya azalmıştır. Katı sabunlarla yıkamadan sonra S. aureus ve S. hominis bakterilerinin sayılarında azalma olurken; S. capitis, S. cohnii, S. cloosii, S. haemolyticus, S. saprophticus, S. pasteuri, M. roseus, M. luteus, Kequi, B. cereus, B. subtilis, B. licheniformis, B. luteus,C.renalegrum, C.aquaticum, C. intermedius, Candida sp., E. coli, Enterobacter, Proteus, Klepsiella, Neissaria'ın kaybolduğu saptanmıştır. Sıvı sabunlarla yıkamadan sonra S. aureus, S. hominis, S. haemolyticus, S. saprophyticus, S. pasteuri, B. cereus, B. subtilis, B.luteus, C. renalegrum, C. aquaticum'da azalma olurken, S. capitis, S.cohnii, M. roseus, M. luteus, B. licheniformis, C. intermedius, Candida sp., E. coli, Enterobacter, Acinetobacter, Proteus, Klepsiella ve Neisseria ortamdan kalkmıştır. Sonuçta katı sabunların sıvı sabunlardan daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
55 EFFECTIVENESS OF THE ANTISEPTICS USED FOR HAND ANTISEPSY In this study, samples taken from the right hands of the students working in Istanbul University Cerrahpaşa Medicine Faculty Microbiology Department and studying in faculty of medicine were examined in order to determine the effectiveness of the antiseptics used for hand antisepsy. Samples taken from the individuals were controlly evaluated, as allowing the hands to get in touch with the culture medium prior to washing, and then allowing the hands washed with the antiseptics (liquid and solid soaps) sold in the market under different brands to get in touch with the culture medium again. After washing with water and soaps, a disapperance of or a decrease in the number of microorganisms other than S. epidermidis and S. waraeri was observed. After washing with water, S. cohnii, S. pasteuri, M. roseus, R. equi, B. licheniformis, B. luteus, E. coli, Enterobacter while other bacteria dissappeared from the medium, while numbers of the other isolated bacteria remained same or decreased. After washing with solid soap, S. aureus and S. hominis bacteria decreased in numbers while S. capitis, S. cohnii, S. cloosii, S. haemolyticus, S. saprophytics, S. pasteuri, M. roseus, M. luteus, R. equi, B. cereus, B. subtilis, B. licheniformis, B. luteus, C. renalegrum, C. aquaticum, C. intermedius, Candida sp., E. coli, enterobacter, proteus, klepsiella, neissaria disappeared from medium. After washing with liquid soaps, while S. aureus, S. hominis, S. haemolyticus, S. saprophyticus, S. pasteuri, B. cereus, B. subtilis, B. luteus, C. renalegrum and C. aquaticum decreased in numbers, S. capitis, S. cohnii, M. roseus, M. luteus, B. licheniformis, C. intermedius, Candida sp., E. coli, enterobacter, acinetobacter, proteus, klepsiella and neisseria disappeared from the medium. Finally, it was determined that liquid soaps are more effective than the solid ones.