Tiroid kanserli olgularda radyoaktif iyod tedavisinin immün sistem ve hematolojik sistem üzerine etkisi
  1. Tez No: 69327
  2. Yazar: HAKKI ERGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Radyoaktif iyod tedavisi troid kanser tedavisinde cerrahi sonrası artık dokunun ablasyonu veya nüks vakalarında tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. RAİ beta ve gama ışınları yaymaktadır. RAİ tedavisi sonrası hastaların kan hücreleri 0.0044-0.0046 Gy/mCi kemik iliği 0.0032-0.0036 Gy/mCi radyasyona maruz kalmaktadırlar. Yapılan bir çok çalışmada yüksek doz (800 mCi ) 1-131 tedavi alan hastalarda lösemi geliştiği bildirilmektedir. Çalışmamızda RAİ tedavisinin sellüler ve humaral immünite ile hematolojik parametreler üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla aynı doz'da radyoaktif iyod tedavisi alan 14 tiroid kanseri olgusu ve bu olgulara yaş, cinsiyet yönünden uygun, 14 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası 2.ay 4.ay ve 6.ay kontrol edildi. Hücresel immünitedeki değişiklikler için flow stotometrik analiz kullanılarak lenfosit sub populasyonundaki değişiklikler araştırıldı. Humaral immünite için immün globilin seviyeleri IL-6 ve TNF-a düzeyleri çalışıldı. Hematolojik değişiklikler için tam kan ve trombosit agregasyon parametreleri çalışıldı. Hemoglobin, hematokrit, lökosit, değerlerinde ve trombosit sayısı ile agregasyon foksiyonlarında anlamlı değişiklikler saptanmadı (p>0.05). Ancak 2.ay kontrol değerinde Hb ve Htc lökosit değerlerinde bir düşüş saptandı. Lenfosit subgrublarından CD3, CD4, CDs populasyolarında anlamlı değişiklik bulunmadı (p>0.05). CD 19 populasyonunda 2.ay kontrol değerinde istatistiksel olarak anlamlı (p0.05). Ancak IgG ve IgM 2.ayda ve 4.ayda tedavi öncesine göre artış saptandı. Serum C3C ve C4 kompleman düzeylerinde tedavi sonrası 4.ayda anlamlı düşüşler saptandı (p0.05), 4.ayda anlamlı düşüş (p0.05). TNF-a değerlerinde anlamlı değişiklik saptanmadı (p>0.05). SONUÇ OLARAK: bulgularımız RAİ tedavisinin kemik iliğindeki hematopoeze negatif etkisi nedeniyle lökosit, eritrosit, lenfosit ve subgrubları üzerine sayısal azalmaya neden olduğu, fonksiyonları acısından bir etkisi olmadığını göstermiştir. Ayrıca IL-6 ve TNF-a değerlerinde tiroid dokusu yıkımına bağlı değişklikler olduğunu trombosit sayısı ve foksiyonlarına bir etkisi olmadığım da göstermiştir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Radioactive iodine is used to treat to abolish the remnant thyroid tissue "after the operation or in recurrent cases in thyroid carcinoma. Radioactive iodine (Ral) radiates beta and gamma rays. Blood cells and bone marrow exposed to 0.0044-0.0046 and 0.0032-0.0036 Gy/mCi radiation, respectively, following the Ral treatment. Development of leukemia in patients treated with higher doses of Ral (more than 800 mCi) was reported in several studies. In this study, it was aimed to detect the effects of Ral treatment on cellular and humoral immunity, and on hematological parameters. Age and sex matched 14 thyroid carcinoma patients and 14 healthy controls were included in the study. Before the treatment and at the second, the fourth, and the sixth month following the treatment, measurements for parameters stated below were performed. Measurements for healthy controls were only performed at the beginning of the study. Alterations in lymphocyte sub-populations were detected by using flow cytometric analyses to investigate the alterations in cellular immunity. Immunoglobulin, IL-6, and TNFa levels were measured to investigate the alterations in humoral immunity. To detect the changes in hematological parameters whole blood count, and platelet aggregation studies were performed. During the study period no significant alteration was found as respect to hemoglobin, hematocrit, white blood cell, and platelet counts and platelet aggregation studies, even a decrease in hemoglobin, hematocrit, and white blood cell counts in the patients group observed during the second month follow-up. There was no significant difference found as considering white blood cell subpopulations CD3, CD4, CD8 in the patients group.