Glukoz yükleme testi sırasında büyüme hormonu salgılanma değişimleri üzerine vücut-kitle indeksinin etkileri
- Tez No: 69325
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Çalışmamız 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji kliniğine ve polikliniğine başvuran 20 obez, 5 normal birey alınarak yapıldı. Çalışmaya alınan bireylerde 2 saatlik OGTT sırasında açlık glukoz, insülin, insülinojenik indeks, GH, İGF 1, DHEA S, total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL, VLDL ile l.saat ve 2.saat glukoz, insülin, insülinojenik indeks, GH, İGF 1 değerleri çalışıldı. Bu değerlerin VKİ, BKO, yaş ile ilişkisi incelendi. Çalışmamızda GH alanı düzeyleri ile glukoz alanı düzeyleri arasında (-) ilişki saptandı. VKİ, BKO, yaş, insülin, insülinojenik indeks, İGF 1 ve lipid profili değerleri ile GH düzeyleri arasında hiçbir ilişki bulunmadı. Ayrıca GH düzeyleri OGTT sırasında değişiklik göstermedi. Android obez grup, jinoid obez grup ve normal grup arasında da GH düzeyleri açısından anlamlı fark saptanmadı. İGF 1 düzeyleri ile yaş arasında (-) korelasyon saptanırken açlık insülin ve açlık insülinojenik indeks düzeyleri arasında (+) korelasyon saptandı. 3 grup arasında İGF 1 düzeyleri açısından anlamlı fark saptanmadı. Diğer parametreler ile İGF 1 düzeyleri arasında ilişki saptanmadı. DHEA S düzeyleri ile yaş arasında (-) ilişki saptanırken diğer hiçbir parametre ile ilişki bulunmadı. Sonuç olarak; GH değerleri ile obezite indeksleri arasında ilişki bulunmadı. Ayrıca GH düzeyleri OGTT sırasında değişiklik göstermedi. Bu durum obez bireylerde OGTT sırasında GH süpresyonu yolu ile akromegali tanısını koymayı zorlaştırmaktadır. İGF 1 düzeyleri ile VKİ ve BKO değerleri arasında ilişki bulunamazken yaş ile (-) ilişki saptanmıştır. Bu ilişki İGF 1 düzeylerinin yaş ile azalmasının göstergesidir. İGF 1 düzeylerinin açlık insülin ve insülinojenik indeks düzeyleri arasında (+) ilişki göstermesi insülinin İGF 1 sentezini kontrol ettiğini göstermektedir, l.saat ve 2.saat insülin düzeyleri ile l.saat ve 2. saat İGF 1 düzeyleri arasında ilişki saptanmaması İGF l'in yanlanma ömrünün uzun olması nedeni iledir. DHEA S düzeylerinin yaş ile azalması beklenir. Bizim çalışmamızda da yaş ile DHEA S düzeyleri arasında (-) ilişki saptandı. 43SUMMARY Our study involved 5 normal and 20 obese subjects attended to endocrinology clinic and policlinics Faculty of Medicine, University of Istanbul in 1997 During two hours OGTT; fasting glucose, insulin, insulinogenic index, GH, İGF 1, DHEA S, total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL, VLDL and first and second hours glucose, insulin, insulinogenic index, GH, İGF 1 levels were studied in these subjects. The relation of these levels with BMI, WHR and age was evaluated. There was a negative correlation between GH range and glucose range in our study. There was no correlation between BMI, WHR, age, insulin level, insulinogenic index, İGF 1 and lipid profile levels. GH levels did not change during OGTT. There were no significant differences in GH levels among android obese group, gynoid obese group and normal group. While a negative correlation was found between age and İGF 1 levels, a positive correlation was found between fasting insulin and fasting insulinogenic index levels. There was no significant difference in İGF 1 levels among these 3 groups. A correlation between İGF 1 levels and other parameters was not found. While a negative correlation was found between DHEA S levels and age, this correlation was not found in other parameters. As a result, There was no correlation between GH levels and obesity indices. GH levels did not change during OGTT. This state makes it difficult for obese subjects to be diagnosed as acromegaly by GH supression during OGTT. While no correlation was found between BMI and WHR, a negative correlation was found between age and İGF 1. This correlation is a marker demonstrating İGF 1 levels which decrease by age. Positive correlation between İGF and fasting insulin, insulinogenic index levels reveals that insulin controls ÎGF 1 synthesis. Inability to find a correlation between first and second insulin levels and first and second İGF 1 levels is due to the long half life of İGF 1. DHEA S levels are expected to decrease by age. In our study, there was a negative correlation between age and DHEA S levels. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study involved 5 normal and 20 obese subjects attended to endocrinology clinic and policlinics Faculty of Medicine, University of Istanbul in 1997 During two hours OGTT; fasting glucose, insulin, insulinogenic index, GH, İGF 1, DHEA S, total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL, VLDL and first and second hours glucose, insulin, insulinogenic index, GH, İGF 1 levels were studied in these subjects. The relation of these levels with BMI, WHR and age was evaluated. There was a negative correlation between GH range and glucose range in our study. There was no correlation between BMI, WHR, age, insulin level, insulinogenic index, İGF 1 and lipid profile levels. GH levels did not change during OGTT. There were no significant differences in GH levels among android obese group, gynoid obese group and normal group. While a negative correlation was found between age and İGF 1 levels, a positive correlation was found between fasting insulin and fasting insulinogenic index levels. There was no significant difference in İGF 1 levels among these 3 groups. A correlation between İGF 1 levels and other parameters was not found. While a negative correlation was found between DHEA S levels and age, this correlation was not found in other parameters. As a result, There was no correlation between GH levels and obesity indices. GH levels did not change during OGTT. This state makes it difficult for obese subjects to be diagnosed as acromegaly by GH supression during OGTT. While no correlation was found between BMI and WHR, a negative correlation was found between age and İGF 1. This correlation is a marker demonstrating İGF 1 levels which decrease by age. Positive correlation between İGF and fasting insulin, insulinogenic index levels reveals that insulin controls ÎGF 1 synthesis. Inability to find a correlation between first and second insulin levels and first and second İGF 1 levels is due to the long half life of İGF 1. DHEA S levels are expected to decrease by age. In our study, there was a negative correlation between age and DHEA S levels. 44