Metotreksat ile tedavi edilen psoriasis vulgarisli hastaların tedavi öncesi ve sonrası nitrik oksit düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the nitric oxide levels of the patients with psoriasis vulgaris before and after therapy with methotrexate
- Tez No: 69328
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLSEL İLTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
52 ÖZET Psoriasis; kronik seyirli, tekrarlayıcı, inflamatuar ve hiperproliferatif bir deri hastalığıdır. Günümüzde hastalığın etyopatogenezinde en çok, immünolojik mekanizmalar üzerinde durulmaktadır. Son yıllarda immünite ve inflamasyonda rolü olduğu bildirilen nitrik oksitin inflamatuar dermatozlarda arttığına ilişkin çalışmalar bulunmaktadır. Psoriasisli hastaların lezyonlu doku örneklerinde de nitrik oksitin arttığı bildirilmektedir.Ancak sistemik bir dermatoz olan bu hastalıkta, serum NO düzeylerine yönelik yeterli çalışma bulunmamaktadır. Biz bu çalışmada, psoriasis etyopatogenezinde nitrik oksitin rolünü, PASÎ ile ilişkisini ve metotreksatın serum NO düzeyine olan etkisini araştırdık. Bu amaçla 22 psoriasis vulgarisli hastanın PASÎ ile skorlaması yapıldıktan sonra, tedavi öncesi ve metotreksatla tedavi sonrası serum nitrit - nitrat düzeylerini inceledik. Sonuçları 21 sağlıklı gönüllüyle ve hasta grubunda tedavi öncesi - sonrası olarak karşılaştırdık. Ayrıca sonuçların klinik şiddet ve kümülatif metotreksat dozu ile ilişkisini inceledik. Psoriasis vulgarisli hastaların lezyonlu döneminde serum örneklerinden elde edilen nitrit - nitrat değerleri, kontrol grubuna göre ve tedavi sonrası elde edilen nitrit-nitrat değerlerine göre oklukça yüksek bulundu. Metotreksatla tedavi sonrası lezyonsuz dönemde serum örneklerinden elde edilen nitrit - nitrat değerleri, kontrollerle karşılaştırıldığında ise hasta grubunun nitrit - nitrat değerlerinin hala yüksek olduğu görüldü. PASÎ üe tedavi öncesi nitrit + nitrat değerleri karşılaştırıldığında aynı yönde zayıf ilişki; kümülatif metotreksat dozu ile nitrit + nitrat karşılaştırıldığında ters yönde çok zayıf ilişki saptandı. Hastalığın inflamatuar dönemkide artmış olan nitrik oksitin tedaviden sonra azalması, bu mediatörün psoriasis etyopatogenezinde rolü olabileceğmi ve ilerde tedavide nitrik oksit inhibitörlerinden faydalanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY Psoriasis is a chronic, recurrent, inflammatory and hyperproliferative diseases. Mostly immunological mechanisms are blamed for the etiopathogenesis of the disease. Nitric oxide (NO) has effects on the immunity and inflammation of the tissues. There are many reports in the last few years regarding increases in the levels of NO in the inflammatory dermatoses. The NO levels of the samples of the psoriatic patients have been reported to be increased. However, no sufficient data regarding the serum NO levels is available. In this study, we investigated the role of NO in etiopathogenesis of psoriasis and its relation with the PASI and methotrexate(MTX). With this- aim 22 patients with psoriasis were scored with PASI and the levels of scrum nitrite-nitrate were evaluated before and after therapy with methotrexate. The results were compared with 21 healthy volunteers. We also evaluated the relation of the results with the clinical severity and the cumulative MTX dose. The serum levels of nitrite-nkrate of the psoriatic patients with active lesions were found to be significantly higher than the levels of the healthy volunteers and the patients after therapy. Nitrite-nitrate serum levels of the patients who had received methotrexate therapy and had no lesions were still higher than the levels of the volunteers; A weak relationship was found between the PASI scores and the serum nitrite-nitrate levels before therapy, while there was a very weak reverse relation between the nitrite-nitrate levels and the cumulative MTX dose. The elevated nitrite-nitrate serum levels in the inflammatory period, which decreased after therapy, may suggest the possible role of this mediator in the etiopathogenesis of psoriasis and the potential future use of NO inhibitors in the treatment of psoriasis.