Plak tip psoriyazis vulgariste klasik sistemik tedavi (Metotreksat, Siklosporin) ile biyolojik tedavilerin (Adalimumab, Etanersept, İnfliksimab) etkinlik karşılaştırması
Comparison of efficiency between classical systemic treatment (Metotrexate, Cyclosporine) with biologic treatments (Adalimumab, Etanercept, Infliximab) in plaque type psoriasis vulgaris
- Tez No: 294258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CORDAN YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Psoriyazis, sık görülen, kronik, tekrarlayıcı bir inflamatuar hastalıktır. Genel popülasyonda prevalansı %1-3 oranındadır. Kadın ve erkeklerde hemen hemen eşit sıklıkta görülmektedir. Psoriyazisin T hücre aracılı keratinosit proliferasyonu ile karakterize otoimmün, inflamatuar bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Psoriyazis vulgaris en sık görülen form olup, hastaların %80-90'ında izlenmektedir. Bu çalışmanın amacı psoriyazis vulgaris tanısı ile izlenen hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerini ve bazı sistemik tedavilere cevabını değerlendirmektir.Bu çalışmada, Haziran 2009-Ağustos 2011 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Dermatoloji AnabILim Dalı Polikliniğinde psoriyazis vulgaris tanısı almış, metotreksat, siklosporin ve biyolojik ajan kullanan hastalar retrospektif olarak değerlendirILdi.Çalışmamıza dahil edilen toplam hasta sayısı 42 olup 24'ü (%57.1) kadın, 18'i (%42.9) erkekti. Ortalama yaş 45.9±13,4 olarak saptandı. Metotreksat alan 15, siklosporin alan 11, adalimumab alan 11 ve etanersept alan 5 hasta çalışmaya dahil edildi. İnfliksimab alan 1 hasta olduğu için çalışmaya alınmadı. Tüm hastaların 6. ay Psoriyazis Alan Şiddet İndeksi (PAŞİ) ve Vücut Yüzey Alanı (VYA) değerlerinde başlangıç değerlerine göre anlamlı düzelme izlendi. Tüm sistemik tedavi kullanan hastaların Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksinde (DYKİ) anlamlı düzelme saptandı. Hasta grubumuzda kullanılan tüm sistemik ilaçlarla klinik düzelme saptandı. Adalimumab ve siklosporin daha hızlı yanıt oluştururken, metotreksat ve etanersept daha yavaş etkili bulunmuştur.Psoriyazis hastalarının dörtte birinde hastalık şiddetli seyretmekte ve sistemik tedavi ihtiyacı bulunmaktadır. Sistemik kullanılan ilaçlara son yıllarda biyolojik ajanların eklenmesiyle tedavi seçenekleri artmıştır. Sistemik ilaçların etkinliklerinin ve hastalıksız remisyon sürelerinin karşılaştırılmasıyla ilgili çalışmaların artması doğru ilaç seçimi için daha fazla yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a common, chronic, recurrent inflammatory disease. Its prevalence is around 1-3% in the overall population with almost an equal frequency in men and women. Psoriasis is considered as T cell-mediated autoimmune disease categorized by keratinocyte proliferation. The purpose of this study is to evaluate sociodemographic and clinical characteristics of the psoriasis vulgaris patients and their response to the systemic treatments.The patients who were diagnosed with psoriasis vulgaris and who were treated with methotrexate, cyclosporine and biological agents in Mersin University School of Medicine, Department of Dermatology between June 2009 and August 2011 were included retrospectively to this study.The total number of patients included to the study is 42, with 24 women (57.1%) and 18 men (42.9%). The average age is 45.9 ± 13.4. Out of 42 patients, 15 patients were treated with methotrexate, 11 patients were treated with cyclosporine, 11 patients were treated with adalimumab and 5 patients were treated with etanercept. One patient which was treated with infliximab was excluded from the study. By the sixth month of the treatment, PASI and BSA indicators of all patients got better compared to the initial phase. A significant improvement was observed in the DLQI of all the patients. A significant improvement was observed with all the systemic drugs used among the group of patients. The patients on adalimumab and cyclosporine treatments responded more rapidly to the treatment, while metotrexate and etanercept had a slower impact on the disease control.In one fourth of the psoriasis cases, the disease is rather severe and in these cases usually systemic treatment is required. The treatment methods used in systemic treatment have increased in the recent years with the invention of biologic drugs. Further studies in larger patient groups are needed to compare the systemic drugs? efficiency and the duration of the disease control in the treatment of psoriasis to choose the right treatment option.