Siyer çalışmalarında alman şarkiyatçı Gustav Weil ve Osmanlı Siyer müellifi Filibeli Ahmet Hilmi'nin eserlerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of the Sirah Studies conducted by German Orientalist Gustav Weil and Ottoman Historian Filibeli Ahmet Hilmi
- Tez No: 693291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
XIX yüzyılda Batılı ġarkiyatçılar genelde Ġslam Tarihi alanına özelde ise Hz. Muhammed'in hayatına dair çalıĢmalara yoğunlaĢmıĢlardır. Aynı yüzyılda Osmanlı'daki Müslüman araĢtırmacılar da bu çalıĢmaları değerlendirmiĢ ve gerektiğinde reddiyeler kaleme almıĢlardır. Önceki Ģarkiyatçıların çalıĢmalarına kıyasla Alman Ģarkiyatçı Gustav Weil'ın Batı'da Kur'an kaynaklı ilk siyer çalıĢması olan Mohammed der Prophet adlı eseri döneminin önemli bir yapıtıdır. Bu durum aynı yüzyıl değerlendirebileceğimiz Osmanlı ilim adamlarından olan Filibeli Ahmet Hilmi'yi, Ģarkiyatçıların yazdıklarını gözden geçirme ve eleĢtiriler sunmak üzere doğrudan Gustav Weil'ı hedef almasa da tüm Ģarkiyatçılara bir cevap niteliğinde, Tarih-i Ġslam adlı eserini yazmaya sevk etmiĢtir. Zikredilen iki müellifin ortak noktası her ikisinin de siyer alanında salt nakil yerine tahlil ve tenkit metodunu benimseyerek çalıĢmalarını ortaya koymuĢ olmalarıdır. Bir diğer ortak noktaları ise her iki müellifin de Kur'an'ı siyer çalıĢmalarında kaynak olarak kullanmalarıdır. Bu çalıĢmada, Gustav Weil ve Filibeli Ahmet Hilmi'nin ortak kaynak ve metottan hareketle nasıl bir sonuca ulaĢtıkları sunulacaktır. Bunun için bahsi geçen iki eseri karĢılaĢtıracak ve bu eserlerinde ortaya koydukları Hz. Muhammed tasavvuru incelenecektir. ÇalıĢmamız, giriĢ, üç bölüm ve sonuç kısmından oluĢmaktadır. Birinci bölümde, XIX. yüzyılda yapılan Osmanlı-Alman siyer çalıĢmaları genel hatlarıyla sunulmuĢtur. Ġkinci bölümde, Gustav Weil ve Filibeli Ahmet Hilmi'nin hayatına, eserlerine ve metotlarına yer verilmiĢtir. Üçüncü bölümde ise eserlerin sunduğu Hz. Muhammed tasavvuru ortaya koyulmaya çalıĢılmıĢtır. Tezimizin sonuç kısmında ise değerlendirmeye yer verilmiĢtir. Her ne kadar iki müellifin siyer alanında kullandıkları metot birbirine benzese de aynı değerlendirmeye vardıklarını söylemek mümkün değildir. Filibeli Hz. Muhammed'in hayatını iman nazarıyla değerlendirmekle beraber, olayları bilimsel yöntemlerle açıklama gayretine de girmiĢtir. ġarkiyatçıların da siyere yaklaĢımı objektiflik gayesiyle gerçekleĢtirilmeye çalıĢılmıĢsa da bu durum onları Müslüman bakıĢ açısından uzak, indirgemeci bir tasavvur ortaya koymaktan geri bırakmamıĢtır. Gustav Weil da objektif kalmaya çalıĢacağını belirtmiĢ ve Filibeli Ahmet Hilmi ile bazı noktalarda ortak kanaate varmıĢ olsa da Weil'ın özellikle tarihi tenkit metodunun siyere uygulanabilir olduğunu söylemek mümkün değildir. Nitekim Gustav Weil Hz. Muhammed'in peygamberliğini sorgulamıĢ ve özellikle Kur'an'ın Hz. Muhammed'in kendi ürünü olduğu kanaatine varmıĢtır
Özet (Çeviri)
In the XIX century, Western Orientalists focused on Islamic history generally and the life of the Prophet Mohammad in particular. In the same century, Muslim researchers in the Ottoman Empire also evaluated these studies and wrote refusals to their works. Compared to the works of previous orientalists, the German orientalist Gustav Weil wrote a book named Mohammed der Prophet, which is the first Qur'an based sira work in the West and important work of his period. This situation prompted Filibeli Ahmet Hilmi, one of the Ottoman scholars who lives in the same century, to review and criticize the orientalists' writings, although he did not directly target Gustav Weil, as a response to all orientalists, to write his work titled Tarih-i Islam (History of Islam). The common point of the two authors mentioned is that both adopted the method of analysis and criticism instead of just transferring the previous works in the field of sira and put forward their works. Another common point is that both authors use the Quran as a source for their sira studies. T In this study, it will be presented Gustav Weil and Filibeli Ahmet Hilmi reached a conclusion based on common source and method. For this, both works will be compared and mentioned conception the Prophet that they put forward in these works. This study consists of introduction, three parts and conclusion. In the first part, XIX century OttomanGerman sira studies are presented in general terms. The second part is included the life, works and methods of Gustav Weil and Filibeli Ahmet Hilmi. The third part focuses on conception of the Prophet Mohammad in their works. And this study is concluded with evaluation and comparing their conception. Although the method used by the two authors in the sira field is similar to each other, it is not possible to say that they reached the same evaluation. Filibeli evaluates the life of the Prophet Mohammad from the point of view of faith, he also tried to explain the events with scientific methods, but the orientalists do not prevent their objectivity in their studies, and they present a reductionist vision far from the Muslim point of view. Gustav Weil also stated that he would be objective in his study -he shares common opinion with Filibeli Ahmet Hilmi on some points- but it is not possible to say that Weil's method of historical criticism is applicable to sira. Indeed, Gustav Weil questioned the prophethood of the Prophet Mohammad and especially he claims that the Quran is not revealed book to the Prophet by Allah, and he concluded that it is his own product.