Petrol ve türevlerinin vergilendirilmesinin vergilemenin amaçları bakımından analizi
Analysis of taxation of petroleum and derivatives in terms of taxation
  1. Tez No: 693293
  2. Yazar: GÜLSÜM SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Karbon emisyonu; geniş alanda ve hızla artan üretim ve tüketim faaliyetlerinde kömür, petrol ve doğal gazın kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Karbondioksit, metan, nitrojen, kloro-karbon gibi maddeler sera gazı etkisi ile atmosferi ısıtmakta ve iklim değişikliğine neden olmaktadırlar. Son yıllarda, ekonominin farklı sektörlerinde gerekli olan enerjinin üretim ve tüketiminin çevreye olumsuz etkisi üzerinde ilgi oldukça artmıştır. Sera gazı etkisine neden olan karbon dioksit salımının, yarıdan fazla kaynağı, insan faaliyetleridir. Karbon vergisi gibi politika araçları karbondioksit salımını azaltmak için kullanılmaktadır. Sürdürülebilir bir kalkınma için çevrenin elverişliliği önemlidir. Petrol kullanımına ilişkin olarak karbon vergisi, enerji vergisi gibi vergiler uygulanmaktadır. Burada amaçlanan kirliliğin sebep olduğu aktivitelerin faydası ile kirliliğin maliyetinin eşit seviyede tutacak şekilde kirliliği azaltmaktır. Vergiler tüketim ve üretimi kontrol etmek için kullanılan etkin bir araçtır. Çalışma, petrol tüketimi ve karbon vergisinin etkileri hakkındadır. Petrol ile ilgili kullanılan vergilerin mali ve mali olmayan etkileri üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Carbon emissions caused by the widespread and rapidly expanding use of coal, oil and fosil fuel burning for increasing production and consumption have been shown to have undersirable consequences. Carbon dioxide, methane, nitrous oxide and chlorofluocarbons identified as greenhouse gases, are believe by scientist to trap outbound sun radiation, warming the atmosphere and inducing climate change. In recent years, the growing concern about the negative environmental impacts of energy production and consumption has revived the interest in studying the energy structure of different sectors of economy. Carbon dioxide emissions are believed to be responsible for approximately half of the man made contributions to the greenhouse effect. Carbon tax is the policy instruments for available for reducing CO2 emissions. For sustainable devolopment, environmental condition is important. Carbon tax and energy taxes are about oil consumption. A reasonable goal is to reduce pollution to a level that takes full account of both the costs of the pollution and the benefits of the polluting activity. Taxes are often more effective than regulation as a way to achieve this. The study is about impacts oil consumption and carbon taxes . Use taxes that are about oil, is an interesting policy option and that their main impacts is about fiscal revenues and non-financial targets.