Atopik dermatitli süt çocuklarında serum tarc ve SCCA2 düzeyleri ile atopi, hastalığın ağırlığı, tedavi yanıtı ve prognozu arasındaki ilişki
The relationship between serum tarc and SCCA2 levels and atopy, disease severity, therapy response and prognosis in infants with atopic dermatitis
- Tez No: 693294
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU ERGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç Atopik dermatitte hastalığın şiddetini ve yaygınlığını tanımlayan, en yaygın olarak kullanılan ölçek SCORAD'dır. Serum TARC düzeyi AD'lilerde hastalığın ağırlığını değerlendirmede üzerinde en çok araştırma yapılmış olan biyobelirteçtir. Yakın dönemde yapılan bir çalışmada AD ağırlığını belirlemede serum SCCA2 düzeyinin, serum TARC düzeyinden daha güvenilir bir biyobelirteç olduğu gösterilmiştir. Çalışmamız ile süt çocuğu dönemindeki AD'lilerde serum TARC ve SCCA2 düzeylerini çalışmak, bunları sağlıklı çocuklar ile karşılaştırmak, bu biyobelirteçler ile prognoz ve atopi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Bu çalışmada Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk İmmunolojisi ve Alerji Hastalıkları Polikliniğine başvurarak AD tanısı alan 3 ay-24 ay arası 42 hastada hemogram, total IgE, besin sIgE, deri prik testi, serum TARC ve SCCA2 düzeyleri ve klinik bulgular (SCORAD) kaydedildi. Aynı yaş grubunda herhangi bir akut ve kronik hastalığı olmayan 42 gönüllü de kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubunda hemogram, serum TARC ve SCCA2 düzeyleri kaydedildi. Araştırma verileri SPSS 21.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular Hasta ve kontrol grubu arasında cinsiyet, yaş, boy, vücut ağırlığı, gestasyonel hafta, doğum şekli, doğum ağırlığı, anne sütü alım süresi açısından fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim SCORAD is the most widely used scale to describe the severity and extent of the disease in atopic dermatitis. Serum TARC level is the most studied biomarker to evaluate the severity of the disease in AD patients. In a recent study, serum SCCA2 level was shown to be a more reliable biomarker than serum TARC level in determining the severity of AD. Our study aimed to study serum TARC and SCCA2 levels in infants with AD, to compare them with healthy children, and to evaluate the relationship between these biomarkers and prognosis and atopy. Materials and methods In this study, hemogram, total IgE, food sIgE, skin prick test, serum TARC and SCCA2 levels and clinical findings (SCORAD) were recorded in 42 patients aged 3 months-24 months who applied to the Pediatric Immunology and Allergy Diseases Polyclinic of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine. Forty-two volunteers in the same age group without any acute or chronic diseases were also included in the study as a control group. Hemogram, serum TARC and SCCA2 levels were recorded in the control group. Research data were evaluated using the SPSS 21.0 statistical program. Results There was no difference between the patient and control groups in terms of gender, age, height, body weight, gestational week, mode of delivery, birth weight, and duration of breastfeeding.