Predicting the cost impacts of construction non-conformities using CBR-AHP and CBR-GA models
İnşaat projelerindeki kalite uygunsuzluklarının maliyet etkilerinin CBR-AHP ve CBR-GA modelleriyle tahmin edilmesi
  1. Tez No: 693356
  2. Yazar: NEŞET BERKAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BEHZAT TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnşaat projelerindeki kalite sorunları, zaman çizelgesinde gecikmeler ve maliyet aşımları gibi dramatik sonuçlara yol açabilir. Önleyici tedbirler uygulanmazsa, bu kalite sorunları tekrarlayan eylemlere dönüşebilir. Bu çalışma, projeleri bu tür uygunsuzlukların olumsuz etkilerinden korumak amacıyla proaktif bir mekanizmayı tanıtmaktadır. Çalışma, üç aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak, bir literatür taraması ve Delphi yöntemi kullanılarak kalite problemlerini kapsamlı bir şekilde tanımlayan özelliklerin belirlenmiştir. Daha sonra, Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ve Genetik Algoritma (GA) kullanarak öznitelik ağırlıkları belirlenmiştir. Son aşamada, maliyet etkisi açısından uygunsuzlukların olası sonuçlarını çıkarmak için tahmine dayalı bir model geliştirilmiştir. Tahmine dayalı model, Durum Tabanlı Çıkarımsama (VTÇ) yaklaşımını ve tahmin doğruluğu için kontrol kriteri olarak Ortalama Mutlak Hata (OMH) benimsemektedir. VTÇ-GA, VTÇ-AHS'den daha iyi bir OMH performansı vermesine rağmen, standart sapma için sonuç tam tersidir. Önerilen çalışma, birincil amaca ek olarak iki önemli sonuç sağlar. İlk olarak, öznitelikler, deneyimsiz kalite uygulayıcıları için bir kayıt tutma kılavuzunun geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. İkinci olarak, tahmine dayalı model, öznitelik ağırlıklandırma için hem otomatikleştirilmiş hem de uzman sistemleri kullanır, bu nedenle çalışma, otomatikleştirilmiş ve uzman sistemlerin modelin doğruluğu üzerindeki etkisini de incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Quality problems in construction projects can have dramatic consequences, such as delays in timeline and cost overruns. If preventative measures are not applied, these quality problems can evolve into repetitive actions. This study introduces a proactive mechanism with the aim of protecting projects from the negative impacts of such non-conformities. It advances in three stages. The first involves determination of the attributes that comprehensively define quality problems using a literature survey and the Delphi method. The second determines the attribute weights by employing Analytical Hierarchy Process (AHP) and Genetic Algorithm (GA). In the final stage, a predictive model is developed to extract the possible outcomes of non-conformities in terms of cost impact. The predictive model adopts the case-based reasoning (CBR) approach with Mean Absolute Error (MAE) as the control criterion for prediction accuracy. Although CBR-GA yields a better MAE performance than CBR-AHP, the result is reversed for standard deviation. This thesis provides two significant outcomes in addition to the primary objective, forecasting possible failure. First, the attributes are determined to express the cases considered to contribute to the development of a record-keeping guideline for inexperienced quality practitioners. Second, the predictive model utilizes both automated and expert systems for attribute weighting, so the study examines the effect of automated and expert systems on the model's accuracy.