Suça sürüklenen çocuklarda çocukluk çağı travması ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood trauma and depression in juveniles pushed to crime
- Tez No: 693365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada suça sürüklenen çocukların çocukluk çağı travmaları ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan incelemede katılımcıların çeşitli demografik özelliklerinden; yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, eğitime devam etme durumu, ebeveyn medeni durumu, ebeveyn eğitim durumu, madde kullanımı gibi değişkenler incelenip, aralarında istatistiksel anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek hedeflenmiştir.Araştırmaya 25 kadın, 75 erkek olmak üzere toplam 100 suça sürüklenen çocuk katılmıştır. Kişiler tesadüfi örneklem yoluyla ve gönüllülük esasına göre belirlenmiştir. Bu kişilere“Beck Depresyon Envanteri”,“Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği”ve çalışmacı tarafından hazırlanmış“Sosyodemografik Bilgi Formu”doldurtulmuştur. Veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre suça sürüklenen çocukların %34'ü ciddi düzeyde depresyon yaşıyorken, %21'inde depresyona rastlanmamıştır. Suça sürüklenen ergen çocuklarda depresyon belirti düzeylerinin çocukların yaş, eğitime devam etme durumu, kardeş sayısı, ailenin gelir düzeyi, anne ve baba eğitim düzeyi, aile içi adli vaka durumu, çocuğun adli dosya sayısı ve madde kullanım durumuna göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca çocukluk çağı travma ölçeği alt boyutlarından duygusal ihmal puanlarının eğitime devam etme ve anne baba eğitim durumuna göre farklılaştığı bulunmuştur. Araştırma sonucunda suça sürüklenen çocukların depresyon yaşamaları ile çocukluk çağı travmaları ölçeği arasında anlamlı ilişkilerin var olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between childhood traumas and depression in children dragged into crime. Various demographic characteristics of the participants in the analysis such as age, gender, education level, continuing education status, parental marital status, parent education status, substance use were examined and it was aimed to determine whether there was a statistically significant difference between them. A total of 100 children driven to crime, 25 women and 75 men, participated in the study. Individuals were determined by random sampling and on a voluntary basis. These individuals were asked to fill in the“Beck Depression Inventory”,“Childhood Trauma Scale”and the“Sociodemographic Information Form”prepared by the researcher. The data were analyzed with the SPSS 25 program. As a result of the study, while 34% of the children who were driven into crime experienced severe depression, 21% did not have depression. It was found that the levels of depression symptoms in adolescent children driven into crime differ according to the children's age, continuing education status, number of siblings, family income level, parents' education level, domestic forensic case, number of legal files of the child and substance use status. In addition, it was found that emotional neglect scores, one of the sub-dimensions of the childhood trauma scale, differ according to continuing education and the educational status of the parents. As a result of the research, it was determined that there are significant relationships between the depression experiences of children dragged into crime and the childhood trauma scale.