Acil servisten olası/kesin Covid-19 nedeni ile yoğun bakıma yatan hastaların demografik özellikleri ve mortalite ile ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the demographic charecteristic and the relationship with mortality of the pati̇ents hospitalized in intensive care because of possible/definite Covid-19 from the emergency department
  1. Tez No: 693392
  2. Yazar: UĞUR AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ESAD TOPAL, UZMAN PINAR YEŞİM AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: COVİD-19 virüsü solunum yollarının şiddetli tutulumlarında hayati risk oluşturan hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonundan bilateral multilober tutulum yapan pnömoniye kadar geniş bir klinik yelpazeye sahiptir. Kritik hastalık durumlarında mortalite % 2,3'tür. Çalışmamızda Covid-19 tanısı ile yoğun bakıma yatan hastalarda mortaliteyi etkileyen faktörleri belirlemeyi ve mortalite oranları yüksek hastaları tespit etmeyi, bu hastaların yakın takip ve erken müdahale ile mortalite oranlarını azaltmayı amaçladık. Materyal ve Method: Kesitsel ve retrospektif olarak planlanan çalışmamız yıllık hasta başvuru sayısı yaklaşık 400.000 olan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde ve tek merkezli olarak planlandı. Etik kurul onayı alındıktan sonra 2020 yılı içerisinde hastanemiz acil servisi'ne başvuran hastalardan U07.3 ICD10 tanı kodu ile yoğun bakıma yatan 18 yaş üstü hastalar retrospektif olarak hastane bilgi yönetim sisteminden (HBYS) tarandı. 18 yaş altı, gebe, travma hastaları, HBYS de bilgileri eksik olan, yoğun bakım takibinde yapılan testlerle kesin tanısı değişen hastalar çalışmadan dışlandı. Çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri, laboratuar değerleri, görüntüleme bulguları, tedavi, yatış süreleri ve sonlanımları kaydedildi. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The COVID-19 virus has a wide clinical spectrum from a mild upper respiratory tract infection to pneumonia with bilateral multilobar involvement. Mortality in critically ill cases is 2.3. In our study, we aimed to determine the factors affecting mortality in patients hospitalized in the intensive care unit with the diagnosis of Covid-19, to identify patients with high mortality rates, and to reduce the mortality rates of these patients with close follow-up and early intervention. Material and Method: This cross-sectional and retrospective study was planned in İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic with an annual patient admission of approximately 400,000. After the approval of the ethics committee, patients over the age of 18 who were admitted to the emergency department of our hospital in 2020 with the diagnosis code U07.3 ICD-10 were retrospectively scanned from the hospital information management system (HIMS). Patients under the age of 18, pregnant, trauma patients, patients with incomplete information in HBYS were excluded from the study. Demographic characteristics, laboratory values, imaging findings, treatment, hospitalization times and outcomes of the patients included in the study were recorded. All obtained data were analyzed statistically.