Acil servise 2020 ve 2021 yıllarında başvurmuş ve COVID 19 tanısı ile servise ve yoğun bakım ünitesine yatmış hastaların mortaliteleri ile glasgow prognostik skoru ve prognostik nütrisyonel indeks değerleri ilişkisi
The relation between mortality of patients WHO applied to the emergency service in 2020 & 2021 and were hospitalized in the service & intensive care unit with the diagnosis of COVID 19 and glasgow prognostic score & prognostic nutritional index values of these patients
  1. Tez No: 712124
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN ÇOLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN YUSUFOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Covid 19 hastalığı, çok kısa süre içerisinde küresel çapta bir popülasyona etki etmiş olması, hızlı bulaşı, yüksek mortalite ve morbiditesi olması nedeniyle günümüzde çok önem arz eden bir konudur. Bu yüzden bu hastaların prognozunun öngörülebilmesi kritik öneme sahiptir. Covid-19 klinik seyrini gösterebilecek birden fazla etkenden bahsedilse bile prognozu gösterebilen kesin bir parametre yoktur. O yüzden biz bu çalışmamızda GPS, PNI ve CRP/albümin değerlerini kullanarak covid 19 hastalarının mortalitelerini öngörmeye çalıştık. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmada 01.01.2020– 31.12.2021 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine başvuran hastaların dosyaları incelenmiştir. Bu dosyalar arasından Covid 19 tanısı doğrulanarak pandemi servis ve yoğun bakım ünitelerine internasyonu olan 331 hasta kaydedilmiştir. Hastaların Creaktif protein (CRP), albümin, lenfosit değerleri ve klinik seyirleri hastane elektronik veri sistemindeki epikrizlerden alınarak kaydedildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 331 hastanın yaş ortalaması 50,2 ± 18,3 idi. Hastaların PNI değerleri ortanca 40,0 [17,0 – 49,0] idi. CRP/Albümin oranları ortanca 0,061 [0,004 – 1,283] idi. Hastaların Glasgow Prognoz Skor oranları incelendiğinde, %29,9'unun 0, %57,1'inin 1 ve %13'ünün skoru 2 olduğu saptandı. Düşük ve yüksek olarak gruplanan Glasgow Prognoz Skor oranları incelendiğinde ise, %29,9'unun düşük, %70,1'inin yüksek skora sahip olduğu sonucuna varıldı. SONUÇ: Çalışmamızda PNI, GPS ve Crp/albümin değerlerinin mortaliteyi öngörmede acil serviste kullanılabilecek parametreler olduğunu tespit ettik. ANAHTAR KELİMELER: Covid 19, Glaskow Prognostik Skor (GPS), Prognostik Nütrisyonel İndeks (PNI), mortalite, CRP/Albumin
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Covid 19 disease is a very important issue today because it has affected the global population in a very short time. It has rapid transmission, high mortality and morbidity so it is critical to predict the prognosis of these patients. Although many factors are mentioned but there is no definite parameter that can show the prognosis. Therefore, in this study, we tried to predict the mortality of covid 19 patients using GPS, PNI and CRP/albumin values. MATERIAL AND METHODS: In this study, the files of the patients who applied to Haydarpaşa Numune Education and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between 01.01.2020 and 31.12.2021 were examined. Among these files, 331 patients who were hospitalized in the pandemic service and intensive care units with the diagnosis of Covid 19 were consideredC-reactive protein (CRP), albumin, lymphocyte values and clinical course of the patients were recorded from the epicrisis in the hospital electronic data system. RESULTS: The age average of 331 patients included in the study was 50.2 ± 18.3 years.The median PNI values of the patients were 40.0 [17.0 – 49.0]. The median CRP/Albumin ratios were 0.061 [0.004 – 1.283]. When the Glasgow Prognosis Score rates of the patients were examined, it was found that 29.9% had a score of 0, 57.1% had a score of 1, and 13% had a score of 2. When the Glasgow Prognosis Score rates, which were grouped as low and high, were examined, it was concluded that 29.9% had low scores and 70.1% had high scores. CONCLUSION: In this study, we determined that PNI, GPS and Crp/albumin values are parameters that can be used in the emergency department to predict mortality. KEYWORDS: Covid 19, Glasgow Prognostic Score (GPS), Prognostic Nutritional Index (PNI), mortality, CRP/Albumin