Acil servise 2020 ve 2021 yıllarında başvurmuş ve COVİD 19 tanısı ile servise ve yoğun bakım ünitesine yatmış hastaların ilk 24 saat içindeki laktat klirensi ile mortalite ve hastanede yatış süresi arasındaki ilişkisi
The relationship between lactate clearance and mortality in the first 24 hours of patients who applied to the emergency department in 2020 and 2021, and installed in the service and intensive care unit with the diagnosis of COVID 19
  1. Tez No: 727897
  2. Yazar: MERVE DEMİRCİ ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: : Covid 19 hastalığı, çok kısa süre içerisinde küresel çapta bir popülasyona etki etmiş olması, hızlı bulaşı, yüksek mortalite ve morbiditesi olması nedeniyle günümüzde çok önem arz eden bir konudur. Bu yüzden bu hastaların prognozunun öngörülebilmesi kritik öneme sahiptir. Covid-19 klinik seyrini gösterebilecek birden fazla etkenden bahsedilse bile prognozu gösterebilen kesin bir parametre yoktur. O yüzden biz bu çalışmamızda laktat klirensini kullanarak covid 19 hastalarının mortalitelerini öngörmeye çalıştık. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamızda 03,2020- 08,2021 tarihleri arasında Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine başvuran hastaların dosyaları incelenmiştir. Bu dosyalar arasından Covid 19 tanısı doğrulanarak pandemi servis ve yoğun bakım ünitelerine internasyonu olan 442 hasta kaydedilmiştir. Hastaların laktat değerleri ve klinik seyirleri hastane veri sistemindeki epikrizlerden alınarak kaydedilmiştir. Her bir hasta için laktat klirensleri hesaplanmıştır. BULGULAR Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 64,7 ± 16,6 idi. Hastaların %51.4'ü erkek, % 48.6'sı kadın idi. Hastaların %69.2'sinde ek hastalık varken, %30.8'inde ek hastalık yoktu. Hastaların yatış süresi 8.3 ± 14.1 gün idi. Hastaneye başvurudaki ilk ölçülen laktat değeri 2,7 ± 2,0 idi, 24. Saatte ölçülen kan gazı laktat değeri 2,4 ± 1,7 idi. Servis ve yoğun bakımda yatan hastaların mortalitesi % 52.7 idi. Mortalite olan grupta ilk ölçüm laktat değeri ve 24.saat laktat değeri mortalite olmayan gruptan anlamlı (p < 0.05) olarak daha yüksekti. Mortalite olan grupta laktat klirensi mortalite olmayan gruptan anlamlı (p < 0.05) olarak daha düşüktü. 24. saat laktat değeri yüksek (>2) olan hastalarda yaş ortalaması fazla, hastanede yatış süresinin ise kısa olduğu gözlenmiştir. Laktat klirensi ile yaş ve yatış gün sayısı arasında anlamlı (p > 0.05) korelasyon gözlenmemiştir. SONUÇ Verilerimizle yaptığımız farklı istatistiksel analizler sonucunda bu parametrelerin mortaliteyi öngörmede anlamlı olduğu ve serviste kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Covid 19 disease is a very important issue today because it has affected a global population in a very short time, has a rapid transmission, high mortality and morbidity. Therefore, predicting the prognosis of these patients is critical. Even if more than one factor that can show the clinical course of Covid-19 is mentioned, there is no definite parameter that can show the prognosis. Therefore, in this study, we tried to predict the mortality of covid 19 patients using lactate clearance. MATERIAL AND METHODS In our research, the files of the patients who applied to Diyarbakır Dr Gazi Yaşargil Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between 03.2020-08.2021 were examined. Among these files, the diagnosis of Covid 19 was confirmed and 442 patients who were interned in the pandemic service and intensive care units were registered. The lactate values and clinical course of the patients were recorded from the epicrisis in the hospital data system. Lactate clearances were calculated for each patient. RESULTS The mean age of the patients included in the study was 64.7 ± 16.6. 51.4% of the patients were male and 48.6% were female. While 69.2% of the patients had additional disease, 30.8% did not have any additional disease. The hospitalization period of the patients was 8.3 ± 14.1 days. The first measured lactate value at admission to the hospital was 2.7 ± 2.0, the blood gas lactate value measured at the 24th hour was 2.4 ± 1.7. Mortality of patients hospitalized in the service and intensive care unit was 52.7%. In the mortality group, the first measurement lactate value and the 24th hour lactate value were significantly (p < 0.05) higher than the non-mortality group. Lactate clearance was significantly (p < 0.05) lower in the mortality group than in the non-mortality group. It was observed that the mean age was higher and the hospitalization period was shorter in patients with high 24-hour lactate value (>2). No significant (p > 0.05) correlation was observed between lactate clearance, age and number of hospitalization days. CONCLUSION As a result of the different statistical analyzes we made with our data, we think that these parameters are significant in predicting mortality and can be used in the ward.