COVİD 19 pandemisi döneminde tanı amaçlı artan sıklıkta kullanılan toraks tomografilerinde rastlantısal saptanan patolojilerin analizi ve mortalite üzerine etkileri
Increased diagnostic purpose during the COVID 19 pandemic periodfrequently used thoracic tomography analysis of incidently detected pathologies and effects on mortality
  1. Tez No: 693393
  2. Yazar: DAVUT DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEŞAPLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç : Covid-19 pandemisi ile beraber hastalığın erken tanısı ve organ tutulumunun incelemesi amacıyla, acil servislerde geleneksel endikasyonları haricinde yoğun bir şekilde tomografik görüntüleme kullanıldı. Tomografilerde rastlantı eseri saptanan ve insidentolama olarak isimlendirilen kitle lezyonları ile karşılaşılmaktadır. Çalışmamızda acil serviste geleneksel endikasyonlar haricinde pandemi sebebiyle yoğunlaşan tomografi incelemeler ile ikincil kazanç olarak yakalan insidentalomaların sıklığı ve bunun hastaların sağ kalımları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem : 2019 ve 2020 yıllarında yani pandemi öncesi ve pandemi sırasında 11Mart-31Haziran arasında dörder aylık dönemde çekilen toraks BT'lere ait raporlar tarandı. Hastane Bilgi Sistemi (HBS), e-nabız , biyopsi ,PET-BT sonuçları, metastatik yaygın tutulum, biopsi yapılamamış hastalarda radyolojik görüntüye uyumlu çoklu konsültasyon hekim görüşüne göre malign ve benign ayrımı yapıldı. 2020 yılında insidental malign kitle saptanan hastalar 12 aylık dönemde sağkalım açısından takip edildi. Bulgular ; 2019 yılında 1006, 2020 yılında ise 5277 olacak toplamda 6283 Toraks BT çalışmaya alındı. Çalışma hastalarının yaş ortalaması 54,5±19,7 idi ve %59.4 ü erkekti. Bu hastalardan 110'unda kitle saptandı. Bu kitlelerinde 52'i malign 58'i benigndi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: With the Covid-19 pandemic, for the early diagnosis of the disease and the examination of organ involvement, tomographic imaging was used extensively in emergency services, except for traditional indications. Mass lesions, which are incidentally detected in tomography and called incidentalomas, are encountered. In our study, we aimed to examine the frequency of incidentalomas detected as a secondary gain by intensified tomography examinations due to the pandemic, except for traditional indications in the emergency department, and its effects on the survival of the patients. Materials and Methods: The reports of thorax CTs taken in a four-month period between 11 March and 31 June in 2019 and 2020, that is, before and during the pandemic, were scanned. Malignant and benign distinction was made according to the opinion of multiple consultation physicians compatible with radiological image in patients who could not undergo a biopsy, including Hospital Information System (HBS), e-pulse, biopsy, PET-CT results, metastatic diffuse involvement. Patients who were found to have an incidental malignant mass in 2020 were followed up in terms of survival in a 12-month period. Results ; A total of 6283 Thoracic CTs, which will be 1006 in 2019 and 5277 in 2020, were included in the study. The mean age of the study patients was 54.5±19.7 years and 59.4% were male. A mass was detected in 110 of these patients. In these masses, 52 were malignant and 58 were benign.