Uluslararası vergilemede yaşanan sorunlar ve BEPS eylem planları çerçevesinde çözüm önerileri
Problems in international taxation and solution proposals within the framework of BEPS action plans
  1. Tez No: 693400
  2. Yazar: LEYLA TİTİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN TİFTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Küreselleşmenin artması sonucunda küresel piyasalarda ticari ilişkiler büyük bir ivme kazanmıştır. Bu duruma bağlı olarak ülkeler arası vergilendirmede vergi kayıp ve kaçakları gibi birtakım sorunlar yaşanmıştır. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi kuruluşlar tarafından bu durumu önlemek amacıyla vergi anlaşmaları yapılmıştır. Çok uluslu şirketler faaliyet alanlarını genişletip sınır ötesi işler yaparak kazançları üzerinden alınan vergi yüklerini minimize etme çabası içerisindedirler. Luksleaks skandalıyla adından söz ettiren vergi cenneti olarak bilinen Lüksemburg 340 küresel şirketle yaptığı vergi anlaşması ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından hazırlanan 13 Temmuz 2013'de Saint Petersburg G20 Liderler Zirvesinde 15 Eylem Planı'ndan oluşan Kar Aktarımı Yoluyla Matrah Aşındırması Planı (BEPS-Base Erosionand Profit Shifting) açıklanmıştır. Bu çalışmanın amacı; öncelikle vergi ve uluslararası vergi kavramını ve amaçlarını açığa kavuşturmak, uluslararası şirketlerin vergilendirilmesinde verginin hangi ölçütlere göre alınacağını tespit etmek, BEPS Eylem Plan'ları ile ilgili gelişmeleri dikkate alarak vergiden kaçınma ve kaçakçılığının önlenmesi için OECD tarafından oluşturulan 15 eylem planını incelemek, uluslararası vergilemede yaşanan sorunlardan olan Uluslararası Çifte Vergilendirme, BEPS'in 1. Eylem Planı'nda yer alan Dijital Ekonominin Vergilendirilmesi ve Türkiye vergi mevzuatlarıyla uyumlaştırılması, Zararlı Vergi Rekabeti Uygulamaları gibi sorunları irdelenerek açıklanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the increase in globalization, trade relations have gained momentum in global markets. Depending on this situation, some problems such as tax losses and evasions have been experienced in taxation between countries. Tax agreements have been signed by organizations such as the Organization for Economic Development and Cooperation (OECD), the United Nations and the European Union to prevent this situation. Multinational companies are in an effort to minimize the tax burden on their earnings by expanding their fields of activity and doing cross-border business. Known as the tax haven, which made a name for itself with the Luksleaks scandal, Luxembourg has a tax agreement with 340 global companies. For this reason, the Base Erosion and Profit Shifting Plan consisting of 15 Action Plans (BEPS-Base Erosion and Profit Shifting) was announced at the Saint Petersburg G20 Leaders Summit on July 13, 2013, prepared by the Organization for Economic Development and Cooperation (OECD). The aim of this study is; First of all, to clarify the concept of tax and international tax and their purposes, to determine the criteria for taxation in the taxation of international companies, to examine the 15 action plans created by the OECD to prevent tax avoidance and evasion by taking into account the developments in BEPS Action Plans, the International Double Taxation, to harmonize with beps 1. located Taxation and Turkey's Digital Economy Action Plan tax legislation, problems such as Harmful tax Competition Practices are intended to be disclosed examined.