Küresel asgari kurumlar vergisinin Türkiye özelinde uygulanabilirliği
Applicability of global minimum corporate tax in Türkiye
  1. Tez No: 910326
  2. Yazar: MELİKE TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ SEMİH ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma içerisinde çok uluslu şirketlerin (ÇUŞ) vergilendirilmesi kapsamında uluslararası alanda yaşanan sorunlar ve bu sorunların giderilmesine yönelik olarak ulus üstü kurumların çalıştığı öneriler incelenmekte ve genel hatları ile ortaya konmaya çalışılmaktadır. ÇUŞ'ların vergilendirilmesinde ortaya çıkan sorunlardan vergi cennetleri, zararlı vergi rekabeti, tercihli vergi rejimleri, transfer fiyatlandırma, çifte vergilendirme ve kontrol edilen yabancı kurumlar (KEYK) gibi çeşitli durumlara ilişkin tanımlamalar ve durum tespiti yapılmaktadır. Bu durumların küresel ölçekte çözüme kavuşturulması adına işbirliği içerisinde adımların atılması gerektiğinden OECD gibi ulus ötesi kurumların çalışmalarına dikkat çekilmektedir. OECD ve G20 ülkelerinin öncülüğünde başlayan şirket gruplarının vergilendirilmesi çalışmaları BEPS (Base Erosion and Profit Shifting-Matrah Aşındırma ve Kâr Kaydırma) çerçevesinde başlatılmış olup iki sütunlu çözüm beyanı ile küresel bir asgari vergi haline bürünmüştür. Küresel asgari kurumlar vergisi uygulaması ile yıllık geliri 750 milyon Euro ve fazlası olan ÇUŞ'ların ek bir vergiye tabi tutulacağı ileri sürülmekte olup bu eylemin nasıl yapılacağına ilişkin getirilen kurallar çalışma içerisinde genel hatları ile ortaya konulmuştur. Son olarak ise bahsedilen ek vergileme ve buna ilişkin kuralların Türkiye özelinde nasıl değerlendirilebileceğine ilişkin görüşler incelenmiş olup bu bağlamda öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems experienced internationally within the scope of taxation of multinational companies (MNCs) and the suggestions made by supranational institutions to solve these problems are examined and tried to be put forward in general terms. Definitions and due diligence are made regarding various situations that arise in the taxation of MNCs, such as tax havens, harmful tax competition, preferential tax regimes, transfer pricing, double taxation and controlled foreign corporations (CFC). Since collaborative steps need to be taken to resolve these situations on a global scale, attention is drawn to the work of transnational institutions such as the OECD. The taxation studies of company groups, which started under the leadership of OECD and G20 countries, were initiated within the framework of BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) and turned into a global minimum tax with a two-pillar solution declaration. It is claimed that with the application of global minimum corporate tax, MNCs with an annual income of 750 million Euros or more will be subject to an additional tax, and the rules on how this action will be carried out are outlined in the study. Finally, studies on how the mentioned additional taxation and related rules can be evaluated specifically in Türkiye have been examined and suggestions have been tried to be made in this context.