Kur'ân da riyâ ve ilgili konular
The subjects related with vanity
  1. Tez No: 693438
  2. Yazar: BELGİN AKSAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada mükemmel yaratılan insanın zaâfları yüzünden fıtratını nasıl bozduğunu, rîyâ ve şirke bulaşarak imanını nasıl zedelediğini ortaya çıkarmayı amaçlamadık. Din hususunda ihlâs Allah ile kul arasındaki özel bir iletişim sonucunda ortaya çıkar. Bu iletişimde kul herhangi bir çıkar gözetmeksizin yaratanına ve onun hükümlerine ihlâsla bağlıdır. Din ancak bu şekilde anlam kazanabilir. Fakat rîyâkâr insanlar, toplumda yer edinebilmek için farklı davranışlar sergileyerek menfaat elde etmek niyetiyle dini değerleri istismar edebilirler. Dini ihlâsla değil de gösteriş amaçlı yaşadıklarından dolayı insanların dine ve dindarlara bakış açıları zedelenir ve güven duyguları sarsılır. Gösteriş riyâ demektir. Bundan dolayı bu çalışmada rîyâ konusuna dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Bu araştırma; bir giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu detaylı bir şekilde ele alınmış olup önemi, amacı, yöntemi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde rîyânın oluşumuna neden olan bazı kavramların ve rîyâ hastalığını ortadan kaldırabilecek güzel hasletlerin analizi yapılmıştır. İkinci bölümde rîyâkâr kimselerin kişilik yapısı ve riyâkârlığın oluşumuna neden olan faktörlerin analizi-Kur'ân, hadis ve îtikâd açısından - yapılmıştır. Üçüncü bölümde rîyânın etkilediği bireyin kişilik yapısı, karakter tahlili, sosyolojik ve psikolojik açıdan incelenmiştir. Rîyânın neden olduğu ahlâki tahribat sonucu, din istismarının ortaya çıkışı anlatılmıştır. Sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapılarak çalışma sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim is to reveal how perfect created human disturbs his creation because of his weaknesses and damages his faith by getting involved in vanity and shirk. Being sincere with regard to religion arises as a result of communication between God and creature. In this communication the creature is devoted to the God and decrees of God sincerely without any benefits. Religion can make sense only this way. But insincere people can misuse the religious values to take a place in society by behaving differently with the intention of benefit.The perspectives of people on religion and religious people are affected negatively and lose confidence because of their not living in accordance with religion but for vanity.Vanity means insincere. For this reason in this study the subject of vanity is tried to be drawn attention. This research consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In introduction, the subject of research is discussed in detail and it's importance,aim and method are dwelled on.In part one the concepts, which cause the formation of vanity,and good characters, which can eliminate the sickness of vanity, are analysed.In second part,the personality structures of insincere people and the analysis of factors, which cause the formation of insincerity,are made in terms of Koran,Hadith and Faith.In third part,affected by vanity the person's personality structure,character analysis are investigated sociologically and psychologically.The result of moral damage caused by vanity , emergence of abusing religion is explained.In conclusion part, the study is ended by making a general evaluation.