Female travelers as displaced women in Henry James' fiction
Henry James'in kurmaca metinlerinde yersiz yurtsuzlaşan kadın gezginler
- Tez No: 693439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERAH İNCESU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, American Culture and Literature, Comparative Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Henry James'in, on dokuzuncu yüzyıl sonu ve yirminci yüzyıl başı Anglosakson karakterlerin deneyimlerine ayna tuttuğu metinlerinde kültür çatışması meselesini ele alış şeklini ve kadın karakterlerin maruz kaldıkları erkek egemen tutumları inceleyen değişik çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışma ise, özellikle seyahat araştırmaları ve seyahat metinleri incelemelerinin artarak ilgi gördüğü günümüzde, kurmacadaki kadın seyyah figürünü araştırma konusu edinmiştir. Doktora düzeyinde, yukarda belirtilen zaman dilimleri ve toplumlarda hareket halindeki kadına olan bakışı incelemek için, kültür çatışması temasını seyahat kavramı bağlamında ele alarak, ayrı ayrı odaklanıp irdelenen bu iki meseleyi bir arada değerlendiren bir akademik çalışma olma iddiası ve amacı taşımaktadır. Tez, Henry James'in Daisy Miller (1879) ve The Wings of the Dove (1902) eserleri üzerinden o dönemde Avrupa'ya seyahat eden Amerikan kadını figürünü inceleyerek ve yer değiştirmenin hangi durumlarda yurtsuzlaşma ile sonuçlanabileceğini tespit ederek, bu ülkelerin kadınlık ve seyahat kavramlarını nasıl birlikte ele aldığını araştırır. Çalışma, Daisy Miller ve The Wings of the Dove'da on dokuzuncu yüzyıl sonu ve yirminci yüzyıl başında Avrupa'yı gezen Amerikalı kadın seyyahları temsil eden baş kadın karakterlerin, misafir oldukları ülkelerin süregelen ataerkil sistemleri tarafından kültür ve cinsiyetleri üzerinden iki misli ötekileştirilmelerine ve yurtsuzlaştırılmalarına rağmen düzene karşı gelecek güçte olduklarını bulgular. Kültür çatışması ve cinsiyet eşitsizliğinin yurtsuzlaşma üzerindeki etkilerini ele almak ve James'in kadın otonomisi, kadın gücü ve kadın özgür iradesini yorumlama biçimine yeni bir bakış açısı getirmek için Feminist, Marksist, Sosyolojik, Psikoanalitik ve Varoluşçu edebiyat kuramlarını kullanır.
Özet (Çeviri)
There have been plenty of studies that have analyzed the way Henry James addressed the issue of cultural conflict in his fiction, in which he mirrored the experiences of the late nineteenth and early twentieth century Anglo Saxons. His works have also been analyzed much in respect of women's studies. As for this study, it claims and aims to bring these scopes together in literary analysis at the doctoral level. In our time while studies on travel and movement, and research on travel narratives are favorite topics and on the increase, this study handles the theme of cultural conflict in the context of travel to examine the view on women on the move as reflected in literature in the specified centuries and societies. It is an academic study which views the female traveler in James' fiction. The dissertation investigates how the concepts of womanhood and travel go together in two literary texts by Henry James, namely, Daisy Miller (1879) and The Wings of the Dove (1902). It highlights the image of American women visiting Europe in the specified period, and detects how change of location results in displacement. The present study claims that although the female protagonists in Daisy Miller and The Wings of the Dove, who represent the American female travelers visiting Europe in the late nineteenth and early twentieth century, are twice otherized and displaced through their culture and gender by the prevailing patriarchal norms of their host countries, they are strong enough to resist these norms. It uses Feminist, Marxist, Sociological, Psychoanalytic, and Existentialist methods of literary analysis to deal with the contribution of the culture gap and gender inequality to displacement and bring a different perspective to the way James interpreted autonomy, power, and free will for women.