Korona Virüs salgın döneminde psikolojik belirti ve psikolojik sağlamlığın çalışma durumuna göre karşılaştırılması
A comparison of the psychological symptoms and psychological robustness according to working condition during the Corona Virus pandemic period
- Tez No: 693452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Korona virüs ortaya çıktığı zaman sadece Türkiye' nin değil dünyanın da gündemi değişmiştir. Dünyada pek çok ülkede normalde alışılan hayat standartlarının dışına çıkmak zorunda kalınmıştır. Eğitim kurumları, spor müsabakaları, eğlence merkezleri gibi pek çok iş ve yaşam alanları ara vermek zorunda kalmıştır. Salgın dönemiyle tek değişen şey sosyal hayat ve iş yaşantısı olmamıştır. İnsanların birbirleri ile sosyal ilişkileri de farklı bir boyuta girmek zorunda kalmıştır. Birçok iş kolunda devletin yürüttüğü politikalar ile birlikte normale dönene kadar kapatılma kararı alınmıştır. Kapatılmayan iş kollarında ise kimi yerlerde mevcut şartlardan dolayı çalışan kişi sayısını azaltmaya gidilmiştir. Bu araştırmada korona virüs ile girilen salgın sürecinde Türkiye de yaşayan çalışan ve çalışmayan insanların sosyo demografik özelliklerine göre psikolojik belirti düzeylerinin ve psikolojik sağlamlıklarının arasındaki farklılıklara, ilişkilere bakılarak ele alınmıştır. Çalışma 2020 yılında Hatay, İstanbul ve Konya da yaşayan 18-65 yaş aralığındaki 205 gönüllü kişiler ile birlikte gerçekleştirilmiştir. Uygun örneklem yöntemi kullanılmıştır. Verileri toplarken sosyo demografik bilgi formu, Kısa Semptom Envanteri ve Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve incelenmesi için Pearson Korelasyon Katsayısı, değişkenlerin ölçekler üzerinde oluşturduğu farkın anlamlı ya da anlamsız oluşunu incelemek için bağımsız gruplar t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kişilerin çalışıp çalışmama durumları göz önüne alındığında çalışmayan kişilerin çalışan kişilere göre daha yüksek psikolojik belirtiler gösterdiği analiz edilmiştir. Çalışmayan kişilerin daha yüksek anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite belirtileri gösterdiği analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan kişilerin çalışıp çalışmama durumları göz önüne alındığında çalışan kişilerin çalışmayan kişilere kıyasla daha yüksek psikolojik sağlamlıklarının ortaya çıktığı analiz edilmiştir. Çalışan kişiler salgın süreci devam etse de maddi olarak yükümlülüklerini yerine getirebildikleri için bu sürece daha kolay adapte olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
When the corona virus emerged only Turkey 's not the world, it has also changed the agenda. Many countries around the world have had to go beyond the usual living standards. Business and living areas such as educational institutions, sports competitions, entertainment centers had to be suspended. It is not only social life and business life that has changed with the epidemic period. Social relations of people with each other also had to change. In many business lines, a decision has been made to close until they return to normal along with the policies implemented by the state. In business lines that were not closed, the number of employees was reduced due to the current conditions. In this study, workers who live in Turkey entered the process with corona virus outbreaks and unemployed people according to the level of psychological and socio-demographic characteristics are discussed by reference to the relationship between diversity and resilience. The study was carried out in 2020 with 205 volunteers aged between 18-65 living in Hatay, Istanbul and Konya. Appropriate sampling method has been used. While collecting the data, the socio-demographic information form, the Brief Symptom Inventory and the Adult Psychological Resilience Scale were used. Pearson Correlation Coefficient was used to determine and examine the relationships between variables, independent groups t test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used to examine whether the difference made by the variables on the scales was meaningful or insignificant. Considering whether the people participating in the study work or not, it has been analyzed that unemployed people show higher psychological symptoms than working people. It was analyzed that non-working people showed higher symptoms of anxiety, depression, negative self, somatization, and hostility. Considering whether the people participating in the study work or not, it has been analyzed that working people have higher psychological resilience compared to those who do not work.