Çocuk ve ergenlerin öfke kontrol düzeyleri üzerinde ebeveyn tutumlarının etkisi
The effect of parental attitudes on the anger control levels of children and adolescents
- Tez No: 693458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Öfke her insanda var olan ve bireyin ruh halini gösteren duygulardan biridir. Günlük hayatımızda önemli bir yere sahip olan öfke, doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen son derece doğal, evrensel bir tepkidir. Öfke farklı yoğunluklarda yaşanabilmektedir. Bazen kısa süreli, orta yoğunlukta ve hatta bu düzeyde yararlıyken, bazen de sürekli, şiddetli ve yıkıcı olabilmektedir. Öfke kontrolüne en önemli etki yaratan unsurlardan birisi olarak düşünülen ebeveyn tutumlarının incelenmesi ise çalışmanın amacını yansıtmaktadır. Yöntem: Araştırma, tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 8-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenlerden meydana gelen 412 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik veri formu, Sürekli Öfke (SL-Öfke) ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (Öfke-Tarz) Ölçeği ve Ebeveyn Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde betimsel analizler, T-Test ve ANOVA testi ile korelasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan çocuk ve ergenler %41.7 oranında 11-15 yaş aralığındadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Anger is one of the emotions that exist in every person and show the individual's mood. Anger, which has an important place in our daily life, is an extremely natural and universal reaction to unsatisfied desires, unwanted consequences and unmet expectations. Anger can be experienced in different intensities. Sometimes it is short-term, moderate, and even beneficial at this level, while sometimes it can be continuous, severe and destructive. The examination of parental attitudes, which is considered to be one of the most important factors affecting anger control, reflects the purpose of the study. Method: The research was carried out by scanning method. The sample of the study consists of 412 participants, children and adolescents aged between 8 and 18 years. In the study, the socio-demographic data form prepared by the researcher, The State-Trait Anger Scales and Anger Expression Scale (Anger-Style) Scale and Parental Attitude Scale were used. Descriptive analysis, T-Test and ANOVA test and correlation analysis were used in the analysis of research data. Results: 41.7% of the children and adolescents participating in the study were between the ages of 11-15. In the study, it was determined that there was a relationship between parental attitudes and anger control levels.