Üniversite öğrencilerinde bağlanma, aleksitimi ve yeme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment, alexithymia and eating attitudes in university students
- Tez No: 693489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin bağlanma, aleksitimi ve yeme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ek olarak bağlanma, aleksitimi ve yeme tutumu ile demografik değişkenler arasında ilişki olup olmadığını araştırılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Bir vakıf üniversitesi öğrencileri ile yapılan çalışmaya 339 kişi katılmıştır. Katılımcılara“Demografik Bilgi Formu”,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri”,“Toronto Aleksitimi Ölçeği”ve“Yeme Tutum Testi”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 ile analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz sonucunda verilerin normal dağılım göstermelerinden dolayı parametrik testler kullanılmıştır. Verilerin analizinde“Bağımsız Örneklem T testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova)”,“Post Hoc Analizi”,“Pearson Korelasyon Analizi”ve“Hiyerarşik Regresyon Analizi”kullanılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde; bağlanma, aleksitimi ve yeme tutumu arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Benzer şekilde demografik bilgiler ile bağlanma, aleksitimi ve yeme tutumu arasında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Hiyerarşik regresyon analizinin sonucuna göre YİYE kaçınma ve YİYE kaygı ile yeme tutumu arasındaki ilişkide TAÖ ve alt boyutlarının kısmi aracı etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between attachment, alexithymia and eating attitudes of university students. In addition, it was investigated whether there is a relationship between attachment, alexithymia, eating attitude with demographic variables. The research was occured according to the relational screening model. A total of 339 people participated in a study conducted with students from a foundation university.“Demographic Information Form”,“Experiences in Close Relationship”,“Toronto Alexithymia Scale”and“Eating Attitude Test”were applied to the participants. The data obtained in the study were analyzed with SPSS 25.0. As a result of the statistical analysis, parametric tests were used due to the normal distribution of the data. In the analysis of the data,“Independent Sample T test”,“One Way Analysis of Variance (Anova)”,“Post Hoc Analysis”,“Pearson Correlation Analysis”and“Hierarchical Regression Analysis”were used. When the research results are examined; it was found that there was a significant relationship between attachment, alexithymia and eating attitude. Similarly, a significant difference was found between demographic information and attachment, alexithymia and eating attitude. According to the results of the hierarchical regression analysis, it was seen that TAS and its sub-dimensions had a partial mediator effect on the relationship between the ECR avoidance and anxiety dimensions and eating attitude.