Üniversite öğrencilerinin aleksitimi düzeyleri ve bağlanma stilleri ile sosyal medya bağımlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
A research of the relationship between universitystudents' levels of alexithymia and attachmentpatterns due to dependence on social media
- Tez No: 575908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE SARICI BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada; duyguları tanımada ve ifade etmede güçlük anlamına gelen aleksitimi ve bireyin yaşamın ilk yıllarında kendisine bakım verenle kurduğu bağın türünü tanımlayan bağlanma stillerinin sosyal medya bağımlılığıyla ilişkileri incelenmiştir. Çalışmanın, çocukların erken dönemde aileleri ile yakın ilişkiler geliştirmesinin gelecekteki aleksitimik davranışları ile sorunlu sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkiyi göstermesi açısından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada insanların yaşamında birçok probleme yol açan ve son dönemde gözle görülür derecede artan sosyal medya bağımlılığı çok boyutlu olarak ele alındığı için araştırma bulgularının rehberlik ve psikolojik danışma faaliyetlerinde başvurulacak nitelikte olduğu düşünülmektedir. Araştırma yöntemi betimsel tarama niteliğindedir. Çalışmanın örneklemini Gazi ve Gaziantep Üniversitelerinde öğrenim görmekte olan 255'i kadın (%61,2), 98' i erkek (%38.8), toplam 353 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada katılımcılara veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE) ve Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği (SBÖ) uygulanmıştır. Veriler SPSS-22 paket programında analiz edilmiş olup, pearson korelasyon momentler çarpımı ve çoklu regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Çalışmanın sonucunda SBÖ ölçeğinden yüksek puan alan bireylerin, TAÖ'den de yüksek puan aldıkları ve sosyal medya bağımlılığı ile aleksitimi düzeyleri arasında pozitif ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca diğer bir bulgu olarak SBÖ ölçeğinden yüksek puan alan bireylerin daha çok güvensiz (korkulu) bağlanma örüntüsüne sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; We examined relationship between social media addiction and alexithymia- which means difficulty in recognizing and expressing emotions, and attachment pattern that define the type of bond that the individual establishes with the caregiver during the first years of life. It is thought that this study will contribute to the academic research in terms of showing the relationship between future alexithymic behaviors and problematic social media use in children's early development of close relationships with their families. The social media addiction which has led to many problems in people's lives, has increased considerably in recent years. The findings of the research are multidimensional and are of the nature to be used in the guidance and psychological counseling activities. The research method used is descriptive scanning. The sample of the study consisted of 353 university students 255 female (61.2%) and 98 male (38.8%) who are studying at Gazi and Gaziantep Universities. As data collection tools; personal Information Form, Toronto Alexithymia Scale (TAS), Experiences in Close Relationships Scale (SRS) and Social Media Dependence Scale (SCI) were applied to the participants. The data was analyzed by SPSS-22 package program and pearson correlation moments product and multiple regression analyzes were used. As a result of the study, it was seen that individuals who scored higher in the Toronto Alexithymia Scale had higher social media addiction behaviors than those who scored lower. In addition, as another finding, it was concluded that individuals who scored higher in the Social Media Addiction Scale had more insecure( fearful) attachment patterns.