Belediyelerin yeşil ekonomi üzerindeki rolü: Gazze Şeridi örneği
Municipalities' role in the green economy: The Gaza Strip example
  1. Tez No: 693488
  2. Yazar: JEHAD S. M. ALJBOUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmanın amacı, belediyelerin Gazze Şeridi'nde toplumda yeşil ekonominin gerçekleştirilmesine katkıda bulunmadaki rolünün düzeyini belirlemek, belediyelerin Gazze Şeridi'nde yeşil ekonominin gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak üzere ekonomik, sosyal ve çevresel alanlardaki rol ve faaliyetlerini ortaya koymak ve belediyelerin Gazze Şeridi'nde yeşil ekonominin gerçekleştirilmesinde karşılaştığı en önemli engelleri tespit etmektir. Betimsel yaklaşımın benimsendiği bu araştırmada birinci örneklem grubu, Gazze Şeridi'ndeki beş büyükşehir belediyesinde müsteşar, müdür, müdür yardımcısı, daire başkanı, şube başkanı veya birim sorumlusu olarak görev yapan 246 personelden oluşmuştur. Birinci örneklem grubu üzerine uygulanmış olan araştırma aracı ankettir. Bu araştırma aracını desteklemek ve güçlendirmek için araştırmada, söz konusu belediyelerde müdür, müdür yardımcısı, şube başkanı daire başkanı veya birim sorumlusu olarak görev yapan 12 personelden oluşan ikinci örneklem grubu üzerine nitel yöntem uygulanmıştır. Bu grup üzerine uygulanmış olan araştırma aracı derinlemesine görüşmedir. Anket sonuçlarının yorumlanması ve belediyelerin yeşil ekonominin gerçekleştirilmesinde karşılaştıkları engellerin belirlenmesi için örneklem bireylerinden elde edilen veriler analiz edilmiş ve nitel desenler oluşturulmuştur. Araştırmanın en önemli bulguları şu şekilde ifade edilebilmektedir: 1. Gazze Şeridi'ndeki belediyelerin yeşil ekonominin üç alanındaki uygulamalarının, belediye çalışanlarına göre yeşil ekonominin gerçekleştirilmesi için yeterli bulunmamaktadır. 2. Belediyelerin yeşil ekonomiyi gerçekleştirmek için ekonomik, Sosyal ve Çevresel alanlarda yerine getirdikleri faaliyet ve roller sınırlıdır 3. Örneklem bireyleriyle görüşme yoluyla elde edilen verilerin nitel analizine dayanarak, Belediyelerin Gazze Şeridi'nde yeşil ekonomiyi gerçekleştirmek için önünde birçok maddi ve beşerî engel vardır. Bunlardan: Maddi kaynakların kısıtlılığı ve belediyenin elindeki olanakların zayıflığı, Yeşil uygulamaları ve sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen mevcut politika ve yasaların zayıflığı, Belediyelerin teşkilat yapıları içerisinde az sayıda çevre alanında uzman varlığı ve İsrail'in Gazze Şeridi'ne 14 yıldır uyguladığı ablukadır. Araştırmada sunulan en önemli öneriler şunlardır: 1. Çevreyi koruyan ve kalkınmayı sağlayan yeşil uygulamaları hayata geçirmek için, yeşil ekonomiye doğru geçişi destekleyecek politika ve yasalar geliştirilerek hükûmetten yerel kuruluşlara ve belediyelere destek verilmelidir. 2. Hükûmet, devlet kurumları ve yerel kuruluşlardan başlayarak vatandaşlara kadar, çevrenin korunması ve toplum bilinci ve kültürünün arttırılması gerekmektedir. 3. Bazı endüstri, şirket ve girişimlere, güneş enerjisi projeleri gibi üretim modellerinde çevresel ilkeleri benimsemeyi teşvik etmek için vergi teşvikleri sağlayacak mali politikalar geliştirilmelidir. Yatırımcılar üzerindeki vergiler düşürülerek, daha geniş kitleler güneş enerjisi alanına ve çevre dostu olarak sınıflandırılan diğer alanlara yatırım yapmaya teşvik edilmelidir. 4. Çeşitli bakanlıklar ile belediye gibi yerel kuruluşlar arasında tam koordinasyonun sağlanması ve aralarındaki ilişkileri güçlendirecek ve kalkınma ve yeşil ekonomiye doğru geçişi destekleyecek ortak planlar geliştirilmesi gerekmektedir. 5. Yeşil ekonomiyi ele almak için gerekli yeterlilik, deneyim ve olanaklara sahip devlet kurumları ve danışmanlık büroları kurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the level of the role of municipalities in contributing to the realization of a green economy in society in the Gaza Strip, to set forth the roles and activities of municipalities in the economic, social and environmental fields to contribute to the realization of the green economy in the Gaza Strip, and to find the most important obstacles with which the municipalities encounter. In this research, in which the descriptive approach was adopted, the first sample group consisted of 246 personnel who serve as undersecretary, director, deputy director, head of department, head of branch or section manager in five metropolitan municipalities in the Gaza Strip. The research tool applied on the first sample group consists of the questionnaire. In order to support and strengthen this research tool, the qualitative method has been applied on the second sample group consisting of 12 personnel working as director, deputy director, head of branch, head of department or section manager in the said municipalities. The research tool applied on this group is an in-depth interview. In order to interpret the questionnaire results and determine the obstacles with which municipalities encounter when they are realizing the green economy, the data obtained from individuals forming the subject of the sample have been analysed and qualitative patterns have been created. The most important findings of the research can be expressed as follows: 1. The practices of the municipalities in the Gaza Strip in three areas of the green economy are not sufficient for the realization of a green economy according to municipality's employees. 2. Activities and roles fulfilled by municipalities in economic, social and environmental fields to realize green economy are limited. 3. Based on the qualitative analysis of the data obtained through interviews performed with individuals forming the subject of the sample, there are many financial and human obstacles for the municipalities to achieve the green economy in the Gaza Strip. These obstacles are shown in the following sentence: The limitation of financial resources in the municipality and insufficient facilities of the municipality, the weakness of the existing policies and laws that support green practices and sustainable development, the employment of a small number of environmental experts in the organizational structures of the municipalities and the blockade has been imposed on the Gaza Strip for 14 years by Israel. The most important recommendations presented in the research as follows: 1. In order to realize the green practices that protect the environment and ensure development, the government should support the local organizations and municipalities by developing policies and laws that will support the transition towards a green economy. 2. Starting from the government, state institutions and local organizations up to the citizens, it is necessary to protect the environment and increase the awareness and culture of society. 3. Fiscal policies should be developed to provide tax incentives for some industries, companies and enterprises to encourage them to adopt environmental principles in production models such as solar energy projects. By lowering taxes collected from investors, wider audiences should be encouraged to invest in solar energy and other areas classified as environmentally friendly. 4. It is necessary to ensure full coordination between various ministries and local organizations such as the municipalities and to develop joint plans that will strengthen the relations between them and support the transition towards development and green economy. 5. Government agencies and advisory offices with the necessary competence, experience and opportunities should be established in order to tackle the green economy.