Üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolü
The mediator role of alexithymia in between the relations of attachment styles and anger expressions of university students
  1. Tez No: 466103
  2. Yazar: İREM YAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada; üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolü incelenmiştir. Örneklem grubunu 2016-2017 yıllarında İstanbul Kültür Üniversitesi Sanatla Tasarım Fakültesi İletişim Sanatları Bölümü'nde öğrenim gören 197 katılımcı oluşturmaktadır. Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YIYE), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları Ölçeği (SÖÖTÖ) katılımcılara sınıf ortamında gruplar halinde uygulanmıştır. Araştırma soruları çerçevesinde elde edilen bulgular değişkenlerin (bağlanma stilleri, aleksitimi ve sürekli öfke ve öfke ifade tarzları) birbirleriyle ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarını yordayan değişkenleri belirlemek amacıyla yapılan regresyon analiziyle, duyguları tanımada güçlük ve güvenli bağlanmanın sürekli öfkeyi yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca duyguları tanımada güçlüğün kontrol altına alınmış öfkeyi ve dışa vurulan öfkeyi yordadığı görülmüştür. Kaçıngan bağlanma ve duyguları tanımada güçlüğün içe dönük öfkeyi yordadığı tespit edilmiştir. Bağlanma stilleri ve sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolünü değerlendirmek için gerçekleştirilen aracı değişken analizi, kaygılı bağlanma ve içedönük öfke arasında aleksitiminin alt boyutu olan duyguları tanımada güçlüğün kısmi aracı etkisi olduğunu göstermiştir. Çalışma, normal kabul edilen popülasyonda da görülme olasılığı yüksek ve ülkemizde oldukça az çalışmaya konu olan aleksitimi kavramına odaklanmıştır. Çalışmanın, aleksitiminin temellerini ve kişilerarası ilişkilerdeki görüngülerini ortaya koyması açısından uzmanlara yarar sağlayacak bilgiler içerdiği düşünülmektedir. Araştırmadan elde edilen bir diğer bulgu kadınların sürekli, içe ve dışa yönelik öfkelerinin erkeklerden daha yüksek olduğu yönündedir. Bu bulgu araştırmamızda toplumsal cinsiyet yönünden tartışılmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular yerli ve yabancı literatürler ile desteklenmiştir. Araştırmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the role of alexithymia in specific reference to the relation of the constant rage and the ways of expressing it and the attachment styles within the group of university students. The sample group consists of 197 participants who studied at Istanbul Cultural University, Communication Faculty in 2016-2017. The applied evaluation methods included the Form of Demographic Information, the Inventories for Experiences in Close Relationships(ECR), Toronto Alexithymia Scale(TAS-20),the Trait Anger and Anger Expression Scales (T-Anger and AngerEx).The participants were evaluated in small groups within the classroom environment. The variables found as the result of investigation showed an apparent connection between the attachment styles, alexithymia, constant rage and the ways of expressing rage. Having applied the regression analysis in order to determine the deducted variables of constant rage and the ways of expressing rage, it was discovered that the difficulties in the recognition of feeling are predicted by the constant rage. Additionally, it was shown that within the difficulties of feeling recognition the rage taken under control predicts the expressed rage. It was ascertained that the unexpressed rage turned inside predicted the difficulties in recognizing feelings and escapism behaviors. In order to analyze the role of alexithymia in the relations of the attachment styles and the constant rage and the ways of expressing it, the conduced analysis of the mediating variable showed that the difficulty of recognixing emotions-which is a sub dimension of alexithymia- has the effect of a partial mediator between anxious attachment and anger-in. The present study focuses on the conception of alexithymia, the investigations of which in our country are few. This phenomenon is quite common is the population considered normal. The results of the study are thought to be of use to the specialists since it gives an idea about the basis of alexithymia and the phenomena within interpersonal relationships. Another finding of the present investigation is as follows: women tend to experience constant rage – both expressed and unexpressed – more intensively then men. It was questioned in terms of social gender. The results of the present research are supported by local and foreign sources. The vectors of further investigations are given and the context is outlined.