Şase yorulma parçalarından olan motor beşiğinin alüminyum ekstrüzyon metodu ile tasarımı ve kaynak edilmesinin incelenmesi
Development of the engine cradle design, one of the chassis fatigues parts, with aluminum extrusion method and investigation of weldability
- Tez No: 693502
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Almanya merkezli araç üreticisi bir firmanın, M2 sınıfına yönelik ürettiği elektrikli taşıtında prototip seviyesinde kullanılması için geliştirilmiş alüminyum motor beşiğinin, ekstrüzyon üretim yöntemiyle imal edilmesi ve doğrulanması adına AR-GE süreçleri aktarılmıştır. Mevcut çelik motor beşiğinin montaj yerlerinin ve paket hacminin sabit tutularak CATIA programı ile 3D modellenmesi, HyperWorks yazılımı ile statik analizinin yapılarak tasarımının dondurulması, ekstrüzyon ile üretildikten sonra ise CMT Robotu ile kaynaklanmadan önce kupon bazlı kaynak çalışmaları yapılmıştır. Tez sonunda ise çelik motor beşiğinin alüminyum ekstrüzyon yöntemiyle geliştirilmesiyle % 43,76 ağırlık kazancı sağlanmıştır. Tüm bunların yanı sıra müşteri mühendislik isterlerini sağlayan bir motor beşiği elde edilmiştir. Tez, 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programınca 3181441 Proje Numarası altında TÜBİTAK tarafından 2019-2020 yıllarında desteklenmiş ve başarıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
, In this thesis, R&D activities were be presented/shared knowledge the electric vehicle for one of the Germany-based vehicle manufacturer company for the M2 class steel engine cradle about converting to new aluminum extrusion design. At the end of the development workflow, the new extruded aluminum engine cradle prototype was evaluated/performed by vehicle manufacturing company.The new aluminum design of the engine cradle's 3D modeling was created on the CATIA platform considering the first mounting locations and package volume of the target steel engine cradle. After that static analysis ran to the aluminum design with HyperWorks software, and coupon-based welding studies applied through using to CMT Robot. As a result, 43.76 % weight reduction was achieved. All, customer engineering and requirements were also provided. The thesis was funded and successfully completed in 2019-2020 under the Project Number 3181441 by the TÜBİTAK 1501 Industrial R&D Projects Support Program.