Eczacılık eğitiminde sanal gerçeklik ortamlarının tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of virtual reality environments in pharmacy education
  1. Tez No: 693503
  2. Yazar: EZGİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Eczacılık Eğitiminde Sanal Gerçeklik (ESGE) araştırmasının temel amacı; Klinik Eczacılık dersi uygulamalarına yönelik geliştirilecek bir sanal gerçeklik ortamının özelliklerinin öğretim teknolojileri bakış açısıyla incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda tasarım tabanlı bir araştırma yürütülmüştür. Eczacılık Fakültesi öğrencileri ve öğretim elemanları ile Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü öğretim elemanlarının katılımcı olarak yer aldığı çalışmadaki veri kaynakları gözlemler, görüşmeler, dokümanlar ve araştırmacı günlükleridir. Bu araçlarla ESGE ortamını oluşturan senaryo oluşturma arayüzü, sanal ortam ve senaryo bileşenlerine yönelik veriler iyileştirme döngüleri boyunca toplanmış ve analiz edilmiştir. Bulgulara göre ESGE ortamına yönelik öğretimsel tasarım ilkeleri belirlenmiştir. Bu tasarım ilkeleri; senaryo geliştirme arayüzünde bağlama ve gereksinime yönelik bileşenlerin belirlenmesi, bu bileşenlerin kullanılabilirlik, biçimsel ögeler ve kişiselleştirme bağlamında tasarlanması, çeşitli zorluklarda, seçime göre şekillenen gerçekçi senaryoların oluşturulması, yazılım ve donanım bileşenlerinin özelliklerinin belirlenmesi, sanal ortam ögelerinin gerçeğe uygun olarak tasarlanması ve çeşitlendirilmesi, etkileşimin ve akışın sağlanması, sanal ortam tasarımında estetik ve ergonominin sağlanması, kullanıcıya sanal ortam içinden ve dışından bilgilendirme sunulması, evrensel tasarım ilkelerinin dikkate alınması, yeniden denenebilir senaryo ve tasarımların oluşturulması, eğitimde çeşitli süreçlerde kullanılabilirliğin sağlanması olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the Virtual Reality Environments in Pharmacy Education (VRPE) is to examine the characteristics of a virtual reality environment to be developed for clinical pharmacy course from the perspective of instructional technologies. For this purpose, a design-based research was conducted. The data sources in the study, in which the students and instructors of the Faculty of Pharmacy and the instructors of the Computer Education and Instructional Technology Department took part as participants, are observations, interviews, documents and researcher diaries. With these tools, data for the scenario creation interface, virtual environment and scenario components that make up the VRPE environment were collected and analyzed throughout the improvement cycles. According to the findings, instructional design principles for the VRPE environment were determined. These design principles can be listed as; the determination of the components for the context and requirement in the scenario development interface, designing components in the context of usability, stylistic elements and personalization, creation of realistic scenarios of various difficulties shaped according to the user's choice, determining the characteristics of software and hardware components, designing and diversifying virtual environment elements in accordance with reality, ensuring interaction and flow, ensuring aesthetics and ergonomics in virtual environment design, providing information to the user from inside and outside the virtual environment, consideration of universal design principles, creation of retryable scenarios and designs, ensuring usability in various processes in education.The main purpose of the Virtual Reality Environments in Pharmacy Education (VRPE) is to examine the characteristics of a virtual reality environment to be developed for clinical pharmacy course from the perspective of instructional technologies. For this purpose, a design-based research was conducted. The data sources in the study, in which the students and instructors of the Faculty of Pharmacy and the instructors of the Computer Education and Instructional Technology Department took part as participants, are observations, interviews, documents and researcher diaries. With these tools, data for the scenario creation interface, virtual environment and scenario components that make up the VRPE environment were collected and analyzed throughout the improvement cycles. According to the findings, instructional design principles for the VRPE environment were determined. These design principles can be listed as; the determination of the components for the context and requirement in the scenario development interface, designing components in the context of usability, stylistic elements and personalization, creation of realistic scenarios of various difficulties shaped according to the user's choice, determining the characteristics of software and hardware components, designing and diversifying virtual environment elements in accordance with reality, ensuring interaction and flow, ensuring aesthetics and ergonomics in virtual environment design, providing information to the user from inside and outside the virtual environment, consideration of universal design principles, creation of retryable scenarios and designs, ensuring usability in various processes in education.