50 yaş üstü ehliyet sahibi bireylerin görme ve işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of over 50 years old individuals who has driving license for visual and hearing functions
- Tez No: 693557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Ehliyet sahibi bireylerin ilerleyen yaşla birlikte gerçekleşen fizyolojik değişiklere bağlı düzenli aralıklarla görme ve işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesinin gerekliliğini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 30/09/2020-30/11/2020 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran 50 yaş üstü ehliyet sahibi 95 birey dahil edilerek kişilere yüz yüze sorgulama yöntemiyle anket formu uygulandı. Görme ve işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesi yapıldı. İstatistiksel analizde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. BULGULAR: Katılımcıların ortalama yaşı 58,65 (SS=5,94); %9,5'inin (n=9) kadın ve %90,5'inin (n=86) erkek olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %63,16'sı (n=60) aktif araç kullanırken; %36,84'sı (n=35) aktif araç kullanmıyordu. Yaş gruplarına göre kronik hastalık oranlarına bakıldığında 50-64 yaş grubunda herhangi bir kronik hastalığa sahip olma durumu %69,2 iken 65-75 yaş grubunda %82,4 olarak bulunmuştur. Sağ göz için yaş grubu değişkeni ile Snellen puanı yardımcı aparatları ile değerlendirildiğinde 50-59 yaş grubunda %18,9; 60-69 yaş grubunda %21,6; 70-75 yaş grubunda %40'ının Snellen puanı 0,5'in altında idi. Sol göz için ise 50-59 yaş grubunda %7,5;60-69 yaş grubunda %16,2; 70-75 yaş grubunda %20'sinin Snellen puanı 0,5'in altında idi. Katılımcıların Fısıltı Testi'nde sağ kulakta %13,7'si (n=13); sol kulakta ise %15,8' i (n=15) kısıtlı işitiyordu. Yetişkinler İçin İşitme Engeli Ölçeği Anketi'nden toplam puan olarak en az 0, en çok 58 puan aldıkları ve ortalama puanın 3,09 (SS=9,69) olduğu tespit edildi. Yaş grubu değişkeni ile YİEÖ toplam, duygusal ve sosyal puanı arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmamıştır (p=0,780; p=0,797; p=0,746). SONUÇ: Çalışmamız yaşla birlikte kişilerin kronik hastalıklarının arttığını, görme fonksiyonlarında gerilemenin mevcut olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla yaşla birlikte meydana gelen değişimlere ilişkin olarak yasal düzenlemeler getirilmelidir. Hekimlerin değerlendirmelerinde yaşlı nüfusa ek dikkat edilmeli ve problem tespit edildiğinde bildiriminin kolayca sağlanacağı kurumlar oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
AIM: Getting older affects our body and our aim in this research is determining requirement for physical examination (especially visual and hearing assessment) who is getting older and has driving lisence still. METHOD: Our study was carried out between 30 September 2020 and 30 November 2020 in Şişli Hamidiye Etfal EAH Family Medicine Polyclinic. The study was conducted with 95 patient who applied to Şişli Hamidiye Etfal EAH Family Medicine Polyclinic and agreed to participate. Snellen test, Amsler Grid test, Whispering test and the questionnaire whom name is Hearing Inventory For Adults was filled with face-to-face interviews. The data obtained were analyzed with the SPSS 20 program. RESULTS: The mean age of the participants was 58,65 (SS=5,94) and of the participants, 9,5% (n=9) were female and 90,5% (n=86) were male. While 63,16% (n=60) of the participants were actively driving; 36,84% (n=35) were not actively driving. Considering the chronic disease rates by age groups, it was found that the rate of having any chronic disease in the 50-64 age group was 69.2%, while it was 82.4% in the 65-75 age group. For the right eye, when the age group variable and the Snellen score were evaluated with the aids, it was 18.9% in the 50-59 age group; 21.6% in the 60-69 age group; in the 70-75 age group, 40% of them had a Snellen score below 0.5. For the left eye, 7.5% in the 50-59 age group; 16.2% in the 60-69 age group; in the 70-75 age group, 20% had a Snellen score below 0.5. 13.7% (n=13) of the participants in the right ear in the Whisper Test; 15.8% (n=15) of them had limited hearing in the left ear. It was determined that they got a minimum score of 0 and a maximum of 58 from the Adult Hearing Impairment Scale Questionnaire, and the average score was 3.09 (SD=9.69). No statistically significant difference was found between the age group variable and the total, emotional, and social score of the test (p=0.780; p=0.797; p=0.746). CONCLUSION: Our study has shown that chronic diseases increase with age and there is a decline in visual functions. Therefore, changes that occur with age should be regulated. In the evaluations of physicians, additional attention should be paid to the elderly population and institutions should be established where a problem can be easily reported when a problem is detected.