Çalışılan ana faaliyetin işgücü değişkenleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of the main activity worked on labor force variables
- Tez No: 693563
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖTÜKEN SENGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde, işgücü piyasasındaki istihdam yapısı ve işsizlik kavramları ekonomik gelişme ve sosyal kalkınma düzeyinin önemli bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu kapsamda, ülkemizdeki istihdam yapısını ekonomik faaliyet çerçevesinde ortaya çıkarmak amacıyla bu konu seçilmiş ve yürütülen tez çalışmasında 2019 yılına ait Hanehalkı İşgücü Araştırması mikro veri setinden faydalanılmıştır. İstihdamda olanlar için cinsiyet, yaş, çalışma saati, çalışılan işten elde edilen gelir, bitirilen eğitim düzeyi, işteki durum, ne kadar süreyle bu işte çalışıldığı, çalışma şekli gibi göstergeler çalışılan işyeri ana faaliyeti çerçevesinde incelenmiştir. Seçilen değişkenler etkileşim bakımından incelenmiştir. Anlamlı etkileşimlerin analizi ve görselleştirilmesi için çoklu uygunluk analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the employment structure and unemployment concepts of the labor market are accepted as important indicators of the level of economic and social development. In this context, this topic was chosen in order to reveal the employment structure in our country within the framework of economic activity, and the Household Labour Force Survey micro data set of 2019 was used in the thesis. Indicators such as gender, age, working hours, income from work, education level completed, status at work, how long they worked in this job, and working style were examined for those in employment within the framework of the main activity of the workplace. The selected variables were examined in terms of interaction. Multiple correspondence analysis was used to analyze and visualize meaningful interactions.