İnsan kaynakları yönetiminin örgütsel performans üzerine etkisinin incelenmesi: ISO 500 büyük işletmede yapılan bir araştırma
Examination of human resource management on organizational performance: A study on ISO 500 companies
  1. Tez No: 250123
  2. Yazar: ÖZDEN AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H.EBRU ERDOST ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları, işletmenin performansının arttırılmasında önemli bir etkendir. Bu çalışma insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel performans üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, işletmelerin örgütsel performans değişkenleri ile yedi İKY uygulaması arasındaki ilişkiyi İSO 500'de faaliyet gösteren işletmeler kapsamında araştırmaktır. Çalışmada işletmelerde insan kaynakları uygulamalarının belirleyicileri olarak; işgücü planlaması, eğitim ve gelişme, performans değerlendirme, ödüllendirme, firma-çalışan ilişkileri, iç iletişim ve çalışanların bağlılık düzeyi ele alınmıştır. Bununla birlikte bu çalışma, İKY uygulamalarından etkilenen üç örgütsel performans ölçümü arasındaki karşılıklı ilişkiyi araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human resource management practice is an essential factor for increasing business performance. This study investigates the effects of human resource management (HRM) practices on organizational performance. The main goal of the study is to investigate the relationship between organizational performance variables of firms and the seven HRM practices within the scope of the İSO 500 firms. Workforce planning, training and development, performance appraisal, rewarding, firm-employee relations, internal communication and employee commitment level are examined as determinants of HRM practices. In addition, interrelationships among the three organizational performance measures which are affected by HRM practices are analyzed.