COVID-19 pandemisi sırasında evli bireylerin algıladıkları stres düzeyleri ve çözüm odaklı düşünme becerileri ile evlilik uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived stress levels, solution oriented thinking skills and marriage adjustments of married people during COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 693569
  2. Yazar: SENA KANDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
2019 yılında başlayan ve hızla tüm dünyaya yayılan Covid-19 pandemisinin bireyler üzerinde fizyolojik etkileri kadar ekonomik, sosyal ve psikolojik birçok etkileri de ortaya çıkmaktadır. Covid-19 pandemisi ile zorlaşan hayat koşulları, bireyler üzerindeki stresin artması, evlilik ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda bu çalışmada Covid-19 pandemisi sırasında evli kişilerin evlilik uyumu, çözüm odaklı düşünme becerileri ve algıladıkları stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda evlilik uyumu, çözüm odaklı düşünme becerisi ve algılanan stres düzeyinin katılımcıların demografik bilgilerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma 25-65 yaş aralığında olan, 388 (266 kadın, 122 erkek) evli kişi ile online anket çalışması yapılarak yürütülmüştür. Örnekleme kartopu yöntemiyle ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ), Çözüm Odaklı Envanter ve Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgularda; evlilik uyumu ile cinsiyet, evlilik süresi, çocuk sahibi olma, gelir düzeyi ve psikiyatrik hastalığa sahip olma puanları arasında anlamlı düzeyde bir farklılık olduğu ancak Covid – 19 hastalığına yakalanma puanları arasında anlamlı düzeyde bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Çözüm odaklı düşünme ile cinsiyet, evlilik süresi, çocuk sahibi olma arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ancak gelir düzeyi, psikiyatrik hastalığa sahip olma ve Covid – 19 hastalığına sahip olma arasında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Algılanan stres düzeyi puanları ile cinsiyet, evlilik süresi, gelir düzeyi arasında anlamlı bir farklılık olduğu fakat çocuk sahibi olma, psikiyatrik hastalığa sahip olma, Covid – 19 hastalığına yakalanma arasında anlamlı düzeyde bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Çözüm odaklı düşünme ile evlilik uyumu arsında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çözüm odaklı düşünme düzeyi ile algılanan stres düzeyi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Algılanan stres düzeyi ile evlilik uyumu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Son olarak, algılanan stresin çözüm odaklı düşünme ile evlilik uyumu arasındaki ilişkiye tam aracılık ettiği saptanmıştır. Diğer bir deyişle; çözüm odaklı düşünme ile evlilik uyumu arasındaki ilişkide algılanan stres düzeyinin evlilik uyumunu daha baskın olarak etkilediği saptanmıştır. Covid – 19 pandemisinin kişilerin algıladıkları stres düzeyi, çözüme yönelik düşünme becerileri ve evlilik uyumları üzerindeki etkilerini daha iyi anlayabilmek için daha geniş örneklemle ve Covid – 19 hastalığını geçirmiş kişilerle daha fazla çalışmanın yapılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, which started in 2019 and spread rapidly all over the world, has many economic, social and psychological effects on individuals as well as physiological effects. Life conditions that have become difficult with the Covid-19 pandemic and increased stress on individuals can also negatively affect marital relationships. In line with this information, this study aimed to examine the relationship between marital adjustment, solution-oriented thinking skills and perceived stress levels of married people during the Covid-19 pandemic. At the same time, it was examined whether marital adjustment, solution-focused thinking skills and perceived stress levels differ according to the demographic information of the participants. The research was conducted with 388 (266 females, 122 males) married people between the ages of 25-65 by conducting an online survey. Sampling was achieved by the snowball method. Demographic Information Form, Marital Adjustment Test (MAT), Solution Focused Inventory (SFI) and Perceived Stress Scale (PSS) were used as data collection tools in the study. In the findings obtained from this research; it was determined that there was a significant difference between marital adjustment and gender, duration of marriage, having children, income level and having a psychiatric disease, but there was no significant difference between marital adjustment and having Covid - 19 disease. It was found that there was no significant difference between solution-focused thinking and gender, duration of marriage, and having children, but there was a significant difference between solution-focused thinking and income level, having a psychiatric disease and having Covid - 19 disease. It was concluded that there was a significant difference between the perceived stress level scores and gender, duration of marriage, and income level, but there was no significant difference between the perceived stress level scores and having a child, having a psychiatric disease, and having Covid-19 disease. It was found that there was a positive and significant relationship between solution-focused thinking and marital adjustment. There was a significant negative relationship between the solution-focused thinking level and the perceived stress level. There was also a significant negative relationship between perceived stress level and marital adjustment. Finally, it was concluded that perceived stress mediates the relationship between solution-focused thinking and marital adjustment. In other words; It was determined that the perceived stress level in the relationship between solution-focused thinking and marital adjustment predominantly affected marital adjustment. In order to better understand the effects of the Covid-19 pandemic on people's perceived stress, solution-focused thinking skills, and marital adjustment, it would be beneficial to conduct more studies with larger samples and people who have had Covid-19 disease.